Rozpal swoją parafię

W sobotę 18 czerwca 2022 przy parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Rozpal swoją parafię”. Inicjatywa adresowana jest do członków wszystkich wspólnot i stowarzyszeń katolickich, które chcą w jedności z kapłanami angażować się w życie parafii, biorąc odpowiedzialność za poszczególne sfery życia parafialnego.

Tym razem spotkanie koncentrowało się wokół budowania jedności między kapłanami i świeckimi i w tym właśnie duchu upłynęło, od Eucharystii począwszy, przez wspólny posiłek, słuchanie konferencji, na dzieleniu się refleksjami i doświadczeniami kończąc. Mszy św. przewodniczył inicjator spotkań ks. Marcin Modrzyński, który w homilii wskazał na znaczenie głosu proroków w kontekście historii Kościoła i czasów współczesnych. Obecnie – jak przyznał – ta niegdyś nieodzowna funkcja nie ma już swojego miejsca, choć próbą wsłuchania się w to, co Duch Święty mówi do Kościoła jest trwający synod.

Temat dnia rozwinęła konferencja pt. „Duchowość komunii” ks. Krzysztofa Skowrońskiego, której głównymi zagadnieniami były: źródło, zadania i cel budowania jedności. Jako źródło jedności ukazano Boga będącego jednością osób, który wpisał to pragnienie również w serce człowieka stworzonego na Jego obraz i podobieństwo. Ponadto źródło jakim jest osobista jedność z Chrystusem budowana m.in. poprzez życie sakramentalne oraz Trójca Święta jako wzór życia człowieka żyjącego w jedności z innymi, również we wspólnocie parafialnej. Były też treści pomocne w zrozumieniu tego, jak budować jedność, jakie są owoce jedności oraz jak w duchu wiary przeżywać brak jedności. Dzielenie się po każdej części konferencji było okazją do konfrontacji treści z doświadczeniami, do wymiany myśli oraz podjęcia refleksji nad pojmowaniem jedności i realizowaniem jej w życiu osobistym i wspólnotowym. Dzień skupienia zakończył się wspólną modlitwą.

Konferencja ze spotkania dostępne będzie na kanale YouTube Oddanie 33.

Zachęcamy także do obejrzenia konferencji z poprzedniego spotkania, które przygotował i wygłosił ks. Sławomir Rachwalski, proboszcz parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie. Tematy: „Wizja parafii. Świeccy i kapłani w budowaniu żywego Kościoła” oraz „Wizja parafii”.