Bp Orchowicz do młodych: nie pozwólcie „przyspawać” się do smartfona

„Nie dajcie się zwieść złudzeniom świata wirtualnego. Nie pozwólcie przyspawać się do smartfona. Jego światło jest silne, ale to światło sztuczne, nieprawdziwe. Prawdziwe światło jest tylko offline. To drugi człowiek, wasi rodzice, rówieśnicy, przyjaciele” – mówił bp Radosław Orchowicz do młodych uczestniczących 16 września w Diecezjalnym Święcie Młodych we Wrześni. Z młodymi był również Prymas Polski.

Doroczne spotkanie z okazji wspomnienia patrona młodzieży św. Stanisława Kostki zgromadziło ponad pół tysiąca młodych z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Jego hasłem przewodnim było „Jaśnieć, słuchać, nie lękać się” – trzy słowa dane młodym przez papieża Franciszka podczas tegorocznego ŚDM w Lizbonie. Powtarzając je je we Wrześni bp Orchowicz prosił młodych, by odczytywali je przede wszystkim jako drogowskazy w niełatwej codzienności.

„Jaśnieć. Każdy mrok przegra ze wschodem słońca. Każdy i zawsze. Tym słońcem jest Jezus. To On nas rozświetla. W Nim jaśniejemy. On przychodzi w słowie, w sakramentach, w wydarzeniach naszego życia, w drugim człowieku. Online nie ma prawdziwego światła. Blask monitora i smartfona jest silny, ale to światło sztuczne, nieprawdziwe. Prawdziwe światło jest tylko offline. Nie zapominajcie, że wokół są żywi ludzie. Nie pozwólcie przyspawać się do smartfona, do tego, co online, bo może się okazać, że zostaniecie przed ekranem sami” – mówił młodym biskup pomocniczy gnieźnieński przypominając słowa papieża Franciszka, który w Lizbonie przestrzegał młodych przed ułudą i pustką wirtualnego świata, gdzie „wielu zna twoje imię, ale nie wzywa cię po imieniu”.

„Twoje imię istotnie jest znane, pojawia się w sieciach społecznościowych, jest przetwarzane przez algorytmy, które kojarzą z nim upodobania i preferencje. Wszystko to jednak nie odwołuje się do twojej wyjątkowości, lecz do twojej przydatności do sondaży rynkowych” – cytował bp Orchowicz wymieniając dalej pułapki i ułudy cyfrowej rzeczywistości, w której młodzi spędzają niekiedy wiele godzin wystawiając się na pozorne zainteresowanie, fałszywą dobroć, puste obietnice, rzeczy, które obiecują szczęście, a potem okazują się „rzeczami próżnymi, bańkami mydlanymi, rzeczami zbędnymi, niepotrzebnymi i pozostawiającymi w nas pustkę”.

„Jezus nie jest taki!” – mówił za papieżem Franciszkiem bp Orchowicz. – „On ci ufa, ufa każdemu z was, każdemu z nas, ponieważ dla Jezusa każdy z nas jest ważny, każdy z was jest ważny. Taki jest Jezus”.

W kontekście drugiego słowa – słuchać, biskup pomocniczy gnieźnieński wskazał na znaczenie ciszy. Dziś o nią bardzo trudno. Uciekamy od ciszy – przyznał – zagłuszamy ją, ciągle „musi coś grać, mówić, hałasować”. „A w hałasie ciężko usłyszeć swoje wnętrze, ciężko usłyszeć drugiego człowieka, a tym bardziej ciężko usłyszeć Boga. Potrzeba ciszy, między ludźmi potrzeba dialogu, a nie „monologu dwóch głuchych”.

I trzecie słowo – nie lękać się! Nie jesteśmy pozostawieni sami sobie – przekonywał młodych biskup pomocniczy gnieźnieński. – Mamy obok Jezusa i realnych, bliskich nam ludzi. Dlatego – powtórzył lizbońskie wezwanie papieża Franciszka – „nie lękajcie się! To już nie ja, to patrzy teraz na was sam Jezus, patrzy na was Ten, który was zna, zna serce każdego z was, zna życie każdego z was, zna radości, zna smutki, sukcesy i porażki, zna wasze serce” – zakończył słowami Franciszka bp Orchowicz.

Msza św. była finalnym punktem sobotniego świętowania młodych we Wrześni. Eucharystii koncelebrowanej przez wszystkich przybyłych z młodymi księży przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak, który dołączył do uczestników popołudniu. Od początku z uczestnikami był także diecezjalny duszpasterz młodych ks. Michał Bubacz.

Wcześniej młodzież miała okazję posłuchać Jaśka Meli, najmłodszego w historii zdobywca obu biegunów, który mówił o swoim życiu i wierze. Był też czas na modlitewne skupienie w czasie Adoracji Najświętszego Sakramentu i na zabawę podczas koncertu Michała Bukowskiego znanego m.in. ze Studia Raban. Przed południem młodzi podzieleni na grupy spotkali się z dominikankami i dominikanami, którzy mówili im, jak oni rozumieją i przyjmują wskazanie by „jaśnieć, słuchać, nie lękać się”. Odbyła się też gra miejska przygotowana przez Hufiec ZHP Września „Wrzos” im. Dzieci Wrzesińskich oraz 1. Drużynę Harcerzy „Las” w Murowanej Goślinie.

Pamiątką i jednocześnie przypomnieniem hasła tegorocznego świętowania była świeca w kształcie kostki, którą każdy młody zabrał z sobą do domu. „Będzie was wzywać i mobilizować do decyzji i jej wypełnienia, by jaśnieć, by się nie lękać – mówił bp Orchowicz.

B. Kruszyk KAI

Dźwięk poprawia się od po 1 minucie ⬇️⬇️⬇️

Fot. Filip Pawlak
FB parafia Dzieciątka Jezus w Kruszwicy oraz FB parafii
16 września 2023