Bp Orchowicz na zakończenie PPAG: różne drogi, jeden cel

„Każdego z nas Jezus zaprosił do wspólnoty drogi ze sobą. O nikim nie zapomniał, nikogo nie wykluczył. Przyszedł, by otworzyć nam dom Ojca, by nas do niego doprowadzić” – mówił bp Radosław Orchowicz na zakończenie tegorocznej Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę.

Biskup pomocniczy gnieźnieński przewodniczył 6 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego Mszy św. dla wszystkich grup tworzących PPAG – kolorowych, promienistych i rowerowych. Wyruszyły w różnych terminach z różnych miejsc, szły lub jechały różnymi trasami, ale wszystkie spotkały się u jednego celu – tronu Jasnogórskiej Pani. Tak samo jest z naszym ziemskim pielgrzymowaniem – zauważył bp Orchowicz. – Różne są drogi, różne tempo, ale cel jeden – dom Ojca w niebie.

„Wszyscy jesteśmy zaproszeni i wezwani przez Jezusa, by do tego celu dotrzeć. On przyszedł, by otworzyć nam dom Ojca, by nas do niego doprowadzić. Do tego domu prowadzą różne drogi. Każdy z nas ma swoją osobistą, jedyną niepowtarzalną. Jedne są bardziej strome i wyboiste, inne dłuższe i łagodniejsze. Każdy ma swoje tempo. Wszystkich jednak Jezus do tej wspólnoty drogi z sobą zaprosił. O nikim nie zapomniał, nikogo z tego zaproszenia nie wykluczył” – mówił bp Orchowicz.

Nawiązując do istoty pielgrzymowania biskup pomocniczy gnieźnieński wskazał na wartość modlitwy. Jak przypomniał, właśnie po to Jezus wziął z sobą na Górę Tabor Piotra, Jakuba i Jana – by się modlić. Także na pielgrzymkę idzie się nie dlatego, by „zaliczyć rajd, sprawdzić się, albo dlatego, że lubi się księdza przewodnika czy księdza kierownika”. Istotą i sensem pielgrzymowania jest czas spędzony z Bogiem. „Ten czas to wielka łaska” – dodał bp Orchowicz.

Duchowny przypomniał również, że w czasie, kiedy pielgrzymi zdążali do Matki Bożej Jasnogórskiej, Ona również pielgrzymowała i nadal pielgrzymuje po parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej w kopii swojego cudownego Obrazu. Nawiedzenie rozpoczęło się w kwietniu tego roku i potrwa do lutego roku przyszłego. „Matka Boża wędruje naszymi drogami, ulicami, abyśmy doświadczyli Jej czułości, abyśmy nie zwątpili i się nie poddali. To nasza starsza Siostra w wierze, która idzie z nami, by nas wesprzeć” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński.

Na Jasną Górę z archidiecezji gnieźnieńskiej dotarło 5 sierpnia blisko 900 pątników w grupach kolorowych, promienistych i rowerowych. W tym roku pielgrzymowali z hasłem-wezwaniem „Wstańcie, chodźmy!”.

Znane jest już hasło przyszłorocznej pielgrzymki, które brzmi: „Kim jest TA?”

B. Kruszyk
Fot. BP Jasna Góra, PPAG, video PPAG