Diecezjalne obchody ŚDM online

Z powodu wystąpienia ogniska zakażenia koronawirusem konieczna była zmiana formuły diecezjalnych obchodów ŚDM ze stacjonarnej na zdalną. Młodzież łączyła się duchowo z kaplicą bł. Karoliny Kózkówny w Dąbrówce k. Mogilna, gdzie znajdują się relikwie patronki młodzieży – jedyne w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży po raz pierwszy obchodzony jest w Kościołach diecezjalnych w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W archidiecezji gnieźnieńskiej, podobnie jak w wielu innych diecezjach, obchody rozłożono na dwa dni. W sobotę 20 listopada młodzież miała się spotkać najpierw w klasztorze kapucynów w Mogilnie, a następnie pielgrzymować pieszo do pobliskiej Dąbrówki, do relikwii bł. Karoliny Kózkówny. Ze względu na wystąpienie ogniska zakażenia koronawirusem część mogileńską odwołano, a w Dąbrówce spotkali się tylko przedstawiciele młodych, natomiast resztę uczestników zaproszono do duchowego łączenia się za pośrednictwem transmisji online.

Spotkanie w Dąbrówce rozpoczęła Koronka do Bożego Miłosierdzia i Litania do bł. Karoliny Kózkówny, po której młodzież wysłuchała konferencji o. Krzysztofa Fabicha OFM Cap, twórcy „Golgoty Młodych”. Kapucyn, nawiązując do orędzia papieża Franciszka na ŚDM, wskazał na postać Szawła, prześladowcy chrześcijan, którego Jezus wybrał i wezwał po imieniu. „I to jest dobra nowina dla nas wszystkich” – mówił młodym o. Fabich powtarzając za papieżem Franciszkiem, że nawet jeśli Szaweł był prześladowcą, nawet jeśli w jego sercu panowała nienawiść i podłość, Jezus znał go lepiej i okazał mu swoje miłosierdzie.

„Może też masz doświadczenie słabości czy zagubienia, może borykasz się z jakimś grzechem od kilku czy kilkunastu lat i nie możesz sobie z tym poradzić, może masz poczucie swojej podłości, może w jakimś miejscu swego serca po prostu oszukujesz Boga czy najbliższych. Jaka jest dobra nowina? Dobra nowina jest taka, że Jezus chce przyjść właśnie do ciebie, woła cię po imieniu, chce przyjść do twego serca nawet jeśli obrzydłeś sam sobie, nawet jeśli nie dajesz rady, chce przyjść do ciebie ze swoją miłością i miłosierdziem” – mówił kapucyn.

Twórca „Golgoty Młodych” wskazał też na bł. Karolinę jako tę, która podobnie jak Paweł, potrafiła rozpoznać przyjście Boga w konkretnym momencie życia. I w naszym życiu – dodał – są takie momenty, trzeba je tylko dostrzec i rozpoznać.

Kapucyn zwrócił też uwagę na wspierające działanie drugiego człowieka i całej wspólnoty Kościoła w podążaniu drogą wiary, pokonywaniu trudności, a niekiedy i powstawaniu z upadków.

„To, że gromadzimy się tu jako Kościół pokazuje bardzo prostą prawdę, że potrzebujemy drugiego, aby iść drogą wiary. Pokazuje, że jesteśmy sobie nawzajem potrzebni z naszym doświadczeniem Bożej miłości. Bo może ktoś przechodzi bardzo poważny kryzys, może nawet chce odejść od Chrystusa i my jesteśmy postawieni, by kochać tego człowieka, nie tyle głosić, co dawać mu konkretne wsparcie i miłość” – wskazał o. Fabich.

Po konferencji młodzież uczestniczyła w Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem o. Jana Karczewskiego OFM Cap, proboszcza i gwardiana klasztoru kapucynów w Mogilnie. W homilii o. Fabich ponownie wrócił do przemieniającego doświadczenia Bożej miłości, która otwiera nas na drugiego człowieka, ale też pomaga odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jestem?

„Tylko doświadczając Bożej miłości jesteśmy w stanie przyjąć samych siebie, z naszymi bolączkami, słabościami, grzechami” – podkreślił o. Fabich zapraszając młodych do odkrywania własnej tożsamości w relacji i bliskości z Bogiem.

Mszę św. koncelebrowali regionalni duszpasterze młodzieży z diecezjalnym duszpasterzem młodych ks. Michałem Bubaczem. Oprawę muzyczną przygotował zespół Voce di Dio z Trzemeszna. Przed Eucharystią odtworzono polską wersję hymnu ŚDM Lizbona 2023.

Duchowo z Dąbrówką łączyło się m.in. Ujście i Trzemeszno. Za pośrednictwem transmisji z młodymi w modlitwie był także wracający z Katowic Prymas Polski abp Wojciech Polak.

W niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata w katedrze gnieźnieńskiej modlić się będzie Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Mszy św. przewodniczyć będzie i przyrzeczenie nowych członków KSM przyjmie ks. kan. Zbigniew Przybylski, wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej.

B. Kruszyk KAI
Fot. F. Pawlak, parafie