Gniezno: stypendyści FDNT formacyjnie

W dniach 20-21 stycznia stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia Archidiecezji Gnieźnieńskiej przeżywali swoje doroczne rekolekcje w gościnnym domu sióstr pallotynek w Gnieźnie, gdzie od ponad tygodnia obecny jest Obraz Nawiedzenie Matki Bożej Jasnogórskiej. Z młodymi spotkał się i modlił Prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Jak to jest? Od młodzieży zależy czy do młodzieży należy nowe tysiąclecie?” – pytał młodych Prymas nawiązując do znanej pieśni i zarazem słów patrona Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia św. Jana Pawła II i u niego – jak dodał – trzeba szukać odpowiedzi, a jest ona prosta, bo naturalną koleją rzeczy przyszłość należy właśnie do młodych, a jeśli tak, to również od nich ona zależy – przyszłość świata, przyszłość naszej Ojczyzny, ale także przyszłość Kościoła. „A zależy to znaczy – tłumaczył dalej Prymas – że jestem za nią odpowiedzialny, że jest w moich rękach, w mojej głowie, w moim sercu i w moim życiu. To jest poważna sprawa”.

Metropolita gnieźnieński spotkał się ze stypendystami w piątkowy wieczór (20 stycznia) na Apelu Jasnogórskim, poprzedzonym wspólną modlitwą różańcową. Rozważania podczas Apelu wygłosił koordynator FDNT AG ks. Michał Bubacz, który podkreślił, że poprzez obecność Obrazu Nawiedzenia dom sióstr pallotynek stał się dla młodych Jasną Górą. Wskazał także na niełatwe zadanie, jakie mają dziś do spełnienia – być wśród tego świata, który na różne sposoby chce zagasić światło w ludzkich sercach, promykami wiary, prawdy, nadziei, radości i entuzjazmu. Koordynator Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia AG zawierzył też stypendystów Matce Bożej, powierzając Jej opiece także wszystkich młodych, szczególnie tych wybierających się wkrótce na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony.

Po zakończeniu Apelu młodzież uczestniczyła w Mszy św., a później, do rana, trwała na modlitwie. Następnego dnia uczestniczyła wraz z siostrami w Jutrzni i odśpiewała Godzinki. Po Mszy św. rozpoczęła się część warsztatowa, która zakończyła dwudniowe skupienie stypendystów.

Wraz z młodymi na modlitwie trwały siostry pallotynki i świeccy przychodzący do ich domu, by pomodlić się przez Jasnogórskim Wizerunkiem. Młodym towarzyszył także ks. Paweł Walkiewicz.

B. Kruszyk

Fot/video FDNT AG