IKONA w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Od kwietnia w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej czynna będzie nowa wystawa czasowa poświęcona ikonie. Prezentowane na ekspozycji obrazy powstały podczas ubiegłorocznego pleneru zatytułowanego „Spotkanie ze Zmartwychwstałym”, a ich autorami są artyści z Polski i Ukrainy. Już dziś zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się 1 kwietnia o 13.30 w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Wspomniany plener odbył we wrześniu 2022 roku w Wesołej pod Warszawą w ramach projektu „Nowa Ikona”, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy. Organizacja ta działa od końca XX wieku w Nowicy, niewielkiej wsi w Beskidzie Niskim, gdzie obok siebie mieszkają Łemkowie-Ukraińcy i Polacy. Można powiedzieć, że to relikt świata, który został zniszczony przez totalitaryzmy XX wieku. Mimo tego, Łemkowszczyzna nadal pozostaje przestrzenią, gdzie Wschód spotyka się z Zachodem.

W 2009 roku Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy zaprosiło artystę z Ukrainy, Romana Vasylykowa, aby wraz ze studentami wziął udział w organizowanym w Nowicy plenerze malarskim. Zaproszono też malarzy z Polski. Tak zaczął się eksperyment – Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów, które trwają nieprzerwanie od 14 lat. Przez wiele lat spotkania odbywały się w Nowicy. W 2021 roku plener miał miejsce w Krzyworówni w Ukrainie, a zeszłoroczny odbył się w Wesołej pod Warszawą.

Dotychczas w plenerach wzięło udział ponad 200 malarzy, powstało ponad 400 prac, które prezentowane były na 60 wystawach w Polsce, Ukrainie, na Białorusi, w Gruzji, Armenii i Niemczech. Wystawy poplenerowe i przekrojowe odwiedza rocznie ponad 10 tysięcy osób. Spośród ikon powstałych w trakcie każdej edycji wybieranych jest od 5 do 10,  które składają się na kolekcję współczesnych ikon.

Przez kolejne dwa miesiące, od 1 kwietnia 2023 r., wystawę będzie można oglądać w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Obejmie ona ponad pięćdziesiąt prac – ikon artystów z Polski i Ukrainy. Jest to niebywała okazja do kontemplowania sztuki, ale przede wszystkim do kontemplowania największej tajemnicy i sensu chrześcijaństwa jakim jest Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Patronat nad wydarzeniem objął Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Już dzisiaj zapraszamy do obejrzenia tej wyjątkowej wystawy w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wernisaż odbędzie się w sobotę 1 kwietnia o godz. 13.30. W dniach 3, 4 i 5 kwietnia, czyli w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę wstęp na wystawę będzie bezpłatny.