Ingres bp. Wętkowskiego 19 czerwca

Ingres bp. Krzysztofa Wętkowskiego do katedry włocławskiej odbędzie się 19 czerwca. Takie ustalenia zapadły podczas piątkowej wizyty biskupa nominata we Włocławku – pierwszej po ogłoszeniu nominacji. Nowy ordynariusz włocławski modlił się w miejscowej katedrze, a także spotkał z pracownikami kurii i wspólnotą seminarium duchownego.

Nowego biskupa włocławskiego witał ustępujący ordynariusz bp Wiesław Mering, który przechodzi na emeryturę. Podczas spotkania w kurii diecezjalnej przedstawił jej pracowników, a także pracowników pozostałych instytucji i urzędów diecezjalnych. Po prywatnej rozmowie z poprzednikiem bp Wętkowski spotkał się także z niektórymi urzędnikami kurialnymi, omawiając m.in. zasady współpracy w najbliższych tygodniach. Ustalono także termin ingresu do katedry włocławskiej, który odbędzie się 19 czerwca o godzinie 11:00. Wcześniej, 7 czerwca, w kurii diecezjalnej odbędzie się kanoniczne objęcie diecezji przez bp. Wętkowskiego.

Podczas wizyty we Włocławku biskup nominat odwiedził też seminarium duchowne, gdzie po raz kolejny podkreślił historyczne i duchowe dziedzictwo Kościoła włocławskiego, który wydał tak wielu świętych i męczenników. Zwracając się do kleryków przypomniał, że w murach włocławskiego seminarium – jednego z najstarszych w Europie – do kapłaństwa przygotowywał się m.in. kard. Stefan Wyszyński, późniejszy prymas, a wkrótce błogosławiony. Zachęcając do kierowania się jego przykładem wskazał zwłaszcza na wierność jako tę cnotę Prymasa Tysiąclecia, którą warto i potrzeba dziś szczególnie naśladować. Przed powrotem do Gniezna bp Wętkowski modlił się też w gotyckiej katedrze włocławskiej, która jest równie wiekowa jak katedra gnieźnieńska (XIV w.) i podobnie jak ona nosi wezwanie Wniebowzięcia NMP.

B. Kruszyk za KAI
Fot. FB Ład Boży