Inowrocław: historia ocalona od zapomnienia

13 listopada br. minęła 80. rocznica tragicznych wydarzeń związanych z upadkiem niemieckiej rakiety balistycznej V-2 na zamieszkały teren inowrocławskiego osiedla Mątwy. Zdarzenie to spowodowało śmierć ludności cywilnej zarówno polskiej, jak i niemieckiej. Chcąc ocalić od zapomnienia mątewską historię Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej przygotował niecodzienną wystawę fotografii ze zbiorów mieszkańców Inowrocławia.

Uroczyste otwarcie wystawy pt. „W cieniu V-2” odbyło się w Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada na cmentarzu parafialnym w Mątwach, przy grobach cywilnych ofiar: Katarzyny Małachowskiej z d. Mielcarek oraz Joanny Schumacher z d. Pawlak. Fotografie na tablicach ukazują przemysłową dzielnicę z okresu lat 30. XX wieku, czasu okupacji, aż po rzeczywistość PRL-u. Wystawa prezentowana była na cmentarzu do 13 listopada. Obecnie można oglądać ją w sali kominkowej Przystani Kajakowo-Żeglarskiej ZHR przy ul. Poznańskiej 384 w Mątwach. Pomysłodawcą wystawy jest Piotr Bandurski, prawnuk tragicznie zmarłej śp. Katarzyny Małachowskiej. Merytorycznie całość opracował Edmund Mikołajczak, a graficznie przygotowała Lidia Piasecka.

Uroczystość otwarcia wystawy zgromadziła m.in.: przedstawicieli władz miasta i powiatu oraz licznie grono mieszkańców Inowrocławia i okolic. Całość prowadził Piotr Bandurski, a wspólnej modlitwie przewodniczył ks. kan. Dariusz Żochowski, dziekan dekanatu inowrocławskiego II. Wśród wielu partnerów tego wyjątkowego projektu jest także parafia pw. Opatrzności Bożej w Inowrocławiu – Mątwach. Na facebooku parafii można obejrzeć filmową relację z obchodów na cmentarzu oraz z niezwykłego spotkania uczestników obchodów rocznicowych, które odbyło się w Przystani Kajakowo – Żeglarskiej w Mątwach.

Fot. Tomasz Olejniczak
28 listopada 2024