KSM: o emocjach

Czym są emocje, jak je rozpoznawać, jak nad nimi zapanować? Są emocje, których się wstydzimy, których się boimy, które nas dręczą. Są takie, które chcielibyśmy wyrazić, ale nie potrafimy. Temu wszystkiemu poświęcony był biwak KSM, który odbył się w dniach 16-18 lipca w Rojewie.

W trzydniowym spotkaniu wzięło udział 35 młodych ludzi z różnych stron archidiecezji gnieźnieńskiej. Przyjechali z okolic Kruszwicy, Inowrocławia, Wągrowca, Kiszkowa, Gozdowa, Kłecka, Gniezna. Przez labirynt emocji prowadził ich psycholog ks. Michał Grupa, który uczył jak emocje identyfikować i jak je poprawnie wyrażać, nie krzywdząc drugiego człowieka.

Biwak adresowany był do wszystkich, nie tylko do młodych zaangażowanych w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Uczestnikom towarzyszył także diecezjalny asystent KSM ks. Piotr Nowak. Razem z ks. Michałem przygotowali dla każdego dziennik duchowy, w którym – zapraszając młodych do jego prowadzenia – napisali: „Zapraszając Cię na nasz biwak, oddajemy w Twoje ręce pewną szansę, obietnicę i nadzieję. Szansę na lepsze zrozumienie siebie i innych ludzi. Nadzieję, że emocje będę dla nas bardziej zrozumiałe. Obietnicę, że będzie to czas pięknych spotkań z Jezusem i drugim człowiekiem”.

Obok „nauki” była więc także modlitwa. W miejscowym kościele pw. NMP Wspomożycielki Wiernych młodzi uczestniczyli w Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu. Mieli również możliwość skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Ich domem przez trzy dni była hala sportowa udostępniona przez lokalne władze, a „domowe” obiady serwował inowrocławski oddział Caritasu z parafii pw. Świętego Ducha.

Fot. KSM AG