DUSZNO par. pw. św. Doroty

Proboszcz: ks. Grzegorz PORZECKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:30, 11:00
Dni powszednie: 18:00 (czas letni); 17:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Najstarsza wzmianka o parafii w Dusznie pochodzi z 1419 roku, a założona i uposażona została przez kustoszów Kapituły Gnieźnieńskiej. Pierwsze kościoły budowane były z drewna. Obecną świątynię wystawiono z cegły w stylu neogotyckim około połowy XIX wieku. Po zachodniej stronie dobudowano w 1865 roku dwukondygnacyjną dzwonnicę w formie bramy, w której mieszczą się dwa dzwony pochodzące z 2. poł. XVIII wieku. Kościół wzniesiony jest na rzucie prostokąta, orientowany, z wyodrębnionym od wschodu węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium, do którego przylega zakrystia. Na dachu nawy znajduje się wieżyczka z latarnią na sygnaturkę. W czasie II wojny światowej świątynia zamieniona została na magazyn. W latach 1996-1997 we wnętrzu przeprowadzono prace remontowo-konserwatorskie: odnowiono ołtarze, poddano restauracji obraz św. Doroty z ołtarza głównego, wymieniono też pokrycie dachu oraz przeprowadzono remont sygnaturki. Wyposażenie kościoła w większości pochodzi z wcześniejszej, drewnianej świątyni. Na uwagę zasługuje zabytkowy, rokokowo-klasycystyczny ołtarz główny z ok. 1730 roku z rzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego, flankowany rzeźbami św. Piotra i św. Pawła, zwieńczony kartuszem z obrazem patronki parafii – św. Doroty. Po bokach usytuowane dwa rokokowo-klasycystyczne ołtarze boczne z końca XVIII wieku.

Święto patronalne:
św. Dorota, 6.02