GÓRA par. pw. Świętej Trójcy

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:00, 10:00, 11:15

Rys historyczny

Pierwsza świątynia wystawiona i uposażona była prawdopodobnie w XII wieku z fundacji Kapituły Kruszwickiej (wzmiankowana w roku 1324). W połowie XVI wieku była w posiadaniu gminy protestanckiej. Kościół strawił pożar w czasie przemarszu wojsk napoleońskich. Obecna świątynia wzniesiona została w 1829 roku. Jej fundatorem był szambelan Józef Kościelski. Jest to obiekt orientowany, klasycystyczny z trójnawowym wnętrzem, z kolebkowym, odrębnym dla każdej nawy, sklepieniem. Wyposażenie kościoła głównie rokokowe z XVIII wieku. Na spadzistym, krytym dachówką dachu, od strony zachodniej usytuowana jest ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę. Z zabytków uwagę zwraca rokokowy ołtarz główny i ołtarze boczne (XVIII w.), chrzcielnica (XVI-XVII w.), liczne obrazy (XVI-XVIII w.), prospekt organowy (1825 r.) oraz dzwonnica z zabytkowym dzwonem z 2. poł. XVIII wieku. Świątynię otacza cmentarz z zachowanymi XIX-wiecznymi nagrobkami zacnych rodzin ziemiańskich – najstarszy pochodzi z 1810 roku.

Święto patronalne:
uroczystość Trójcy Świętej