LISZKOWO par. pw. św. Anny

Niedziele: 8:00, 9:30, 11:30
Dni powszednie: czas letni: 18:00; czas zimowy: 17:00

Rys historyczny

Parafia erygowana została na przełomie XII i XIII wieku. Pierwszy kościół pw. św. Gotarda powstał prawdopodobnie w XIII wieku przypuszczalnie z fundacji benedyktynów z Mogilna. Obecna świątynia jest trzecią z kolei i wybudowana została w 1713 roku, w 2. połowie XIX wieku dobudowano zakrystię i kruchtę. Bryła kościoła posiada konstrukcję zrębową, wzmocnioną lisicami, zwartą na rzucie prostokąta, składa się z jednej większej nawy i mniejszego, trójbocznie zamkniętego prezbiterium. Boczne kaplice tworzą układ pseudotranseptu. Całość budowli postawiona jest na kamienno-ceglanym fundamencie, nakryta dachami siodłowymi o pokryciu ceramicznym. Po zachodniej stronie przylega wieża nakryta dachem namiotowym przechodzącym w iglicę. Kościół posiada barokowe i rokokowe wyposażenie.

Święto patronalne:
św. Anna, 26.07