KOWALEWO par. pw. św. Ap. Piotra i Pawła

Proboszcz: ks. Janusz WRÓBLEWSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 9:00, 11:30
Dni powszednie: 18:00 (czas letni); 17:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Parafię erygowano w 1426 roku. Obecna świątynia wybudowana została na miejscu wcześniejszej XIII-wiecznej, w 1784 roku z fundacji Prymasa Antoniego Ostrowskiego, opata komendatoryjnego klasztoru cysterskiego w Lądzie. Wzniesiona na planie krzyża, posiada konstrukcję zrębową, jest oszalowana, orientowana, wystawiona na podmurówce z cegły i kamienia. Wnętrze trójnawowe z prezbiterium zamkniętym wielobocznie. Od północy przy prezbiterium znajduje się skarbczyk, od południa zakrystia, a przy nawie kruchta. Po zachodniej stronie wznosi się dwukondygnacjowa wieża konstrukcji słupowej przykryta blaszanym hełmem z latarnią. Na osi od północy i południa dwie kaplice, otwarte do nawy arkadami wspartymi na słupach. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne są późnobarokowe, iluzjonistyczne z około 1784 roku. Ołtarz w nawie bocznej jest barokowo-klasycystyczny z około 1800 roku, w nim umieszczona jest kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, dwie kamienne kropielnice pochodzą z XVI wieku. Przy murze okalającym kościół usytuowana jest murowana, trójkondygnacyjna neogotycka dzwonnica z około 1860 roku. W drugiej kondygnacji, w arkadowych otworach wiszą dwa żeliwne dzwony, w trzeciej jeden dzwon. Dzwonnica swą formą nawiązuje do arkadowych bram, stawianych w 2. połowie XIX wieku, które miały symboliczne znaczenie: zawieszane na nich dzwony miały religijne i patriotyczne napisy fundacyjne, jednak większość z nich została zagrabiona przez okupanta w czasie II wojny światowej i przetopiona na armaty.

Święto patronalne:
św. Piotr i Paweł, 29.06