SZYMANOWICE par. pw. św. Jana Chrzciciela

Niedziele: 7:00, 10:30, 12:00, (Lisewo i Świerczyna) 8:30
Dni powszednie: 7:30, 17:00

Rys historyczny

Parafia erygowana w pierwszej połowie XIV wieku. Pierwszy drewniany kościół pw. św. Anny zniszczył pożar ok. 1430 roku. Kolejny, także drewniany pw. św. Jana Chrzciciela, św. Wojciecha, św. Doroty oraz 40 męczenników wystawiony został w XVI wieku. Następna drewniana świątynia w formie krzyża wzniesiona została w 1745 roku przez cześnika poznańskiego i ówczesnego dziedzica Szymanowic Józefa Cywińskiego. Niestety, kościół ten także strawił pożar w 1831 roku, a wspólnota parafialna korzystała przez dłuższy czas z tymczasowej kaplicy urządzonej w budynku dworskim. Budowa obecnej świątyni pw. św. Jana Chrzciciela trwała od 1874 do 1882 roku, a konsekracja odbyła się w roku 1889. Kościół wystawiono w stylu eklektycznym, posiada jednonawowe wnętrze kryte sklepieniem kolebkowym (prezbiterium) i stropem z polichromią w nawie, w którym znajdują się trzy neoklasycystyczne ołtarze; ołtarz główny zdobi obraz „Chrzest Chrystusa w Jordanie” w polu środkowym, powyżej obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na ścianie zewnętrznej obok wejścia umieszczono tablice ku czci 19 parafian, którzy stracili życie w latach 1918-1920.

Święto patronalne:
św. Jan Chrzciciel, 24.06