Licheń: skupienie szafarzy

Od piątku do niedzieli (10-12 marca) w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu trwało wielkopostne skupienie nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. z archidiecezji gnieźnieńskiej. Ponad 120-osobowa grupa mężczyzn pod duchowym kierownictwem ks. kan. Roberta Nurskiego oraz diecezjalnego duszpasterza szafarzy ks. kan. Jakuba Dębca pochylała się nad tajemnicą Kościoła i odkrywała aktualność wezwania św. Jana Pawła II zawartego w słowach duc in altum – wypłyń na głębię.

Było to pierwsze, po pandemicznej przerwie, kilkudniowe rekolekcyjne spotkanie szafarzy posługujących na co dzień w różnych parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. Mężczyźni uczestniczyli w Eucharystii, adoracji i liturgii pokutnej. Modlili się modlitwą różańcową oraz Liturgią Godzin.

„Celem naszego spotkania nie było dokształcanie, ale duchowe odnowienie. Chcieliśmy w spokojnej refleksji przed Panem Jezusem odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy kochać Kościół” – wyjaśnił ks. Jakub Dębiec.

Tematem przewodnim rekolekcji było hasło trwającego roku duszpasterskiego: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Rozważania rekolekcyjne prowadził ks. Robert Nurski, prezes Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich Archidiecezji Gnieźnieńskiej, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Pobiedziskach.

„O Kościele dużo się dziś mówi, ważne, by dotrzeć do jego prawdziwej rzeczywistości. Idąc za wskazaniami św. Jana Pawła II – wypłyń na głębię, staramy się spojrzeć na to, czym jest Kościół według Bożego zamysłu, a nie ludzkich dokonań i poczynań. Staramy się odkrywać Kościół, jakim Bóg go ustanowił i dał człowiekowi. Poprzez ten Kościół Bóg chce być blisko człowieka” – podkreślił ks. Nurski.

Rekolekcje zakończyły się w niedzielę 12 marca.

Fot. FB Sanktuarium w Licheniu

14 marca 2023