LSO: Archidiecezjalna Szkoła Animatora

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza zorganizowało ponownie Wakacyjny Obóz Szkoleniowy połączony z Archidiecezjalną Szkołą Animatora LSO. Odbywał się on w dniach 11-19 lipca w miejscowości Maniowy w Małopolsce.

Wyjazd był z jednej strony zakończeniem czwartej edycji Archidiecezjalnej Szkoły Animatora, która w większości realizowana była w formie zdalnej, z drugiej zainaugurował jej piątą edycję, która będzie się odbywać już według tradycyjnego harmonogramu. Uczestnicy wraz z kadrą wyruszyli w niedzielny poranek 11 lipca, zatrzymując się w Słupcy, gdzie uczestniczyli w Mszy św. w kościele pw. św. Leonarda. W świątyni tej, przed 15 laty, rozpoczęła się inna, pokrewna inicjatywa LSO – Archidiecezjalna Szkoła Ceremoniarza. Przed przybyciem na miejsce odwiedzili też Wadowice i Muzeum – Dom Rodzinny św. Jana Pawła II. Kolejne dni były czasem intelektualnej i fizycznej aktywności, wypoczynku i formacji. Podczas zajęć uczestnicy zapoznali się z aspektami prawnymi posługi animatora, psychologią grupy, zarysem programu formacyjnego LSO w archidiecezji gnieźnieńskiej oraz podręcznikami formacyjnymi ks. Franciszka Blachnickiego i ks. Stanisława Szczepańca. Na zakończenie warsztatów przygotowywali także zbiórki dla poszczególnych grup wiekowych. W ramach rekreacji lektorzy wraz z kadrą odwiedzili Zakopane, Nowy Targ, Krościenko nad Dunajcem, Szczawnicę i Niedzicę. Wędrowali górskimi szlakami zdobywając Palenicę w Pieninach czy Sarnią Skałę w Tatrach. Nie obyło się też bez wizyty na kąpielisku przy Jeziorze Czorsztyńskim. Czas obozu był także okazją do pochylenia się nad sytuacją LSO w parafiach, trudnościami w formacji ministrantów oraz próbą znalezienia nowych rozwiązań. Centralnym punktem każdego dnia była Msza św. oraz elementy Liturgii Godzin. Nie zabrakło także czasu na wieczorne nabożeństwa eucharystyczne oraz sakrament pokuty i pojednania. Ostatniego dnia, w drodze powrotnej do Gniezna, uczestnicy odwiedzili Jasną Górę.

W wyjeździe wzięło udział 18 ceremoniarzy i lektorów z dwunastu parafii naszej archidiecezji: Barcina, Chodzieży, Gniewkowa, Gniezna, Inowrocławia, Słupcy, Srebrnej Góry, Wapna, Wrześni, Zagórowa. Lektorom i ceremoniarzom towarzyszyli: ks. Jakub Dębiec, diecezjalny duszpasterz LSO, ks. Przemysław Robaszkiewicz, ks. Rafał Wojciechowski, klerycy PWSD w Gnieźnie oraz starsi animatorzy LSO – Filip Głowacki i Gerard Kaszyński.

Liturgiczna Służba Ołtarza AG