Na własnych nogach

Po ubiegłorocznej przerwie, kiedy zamiast grup pielgrzymkowych na szlak wyruszyła w sztafecie ich reprezentacja, tegoroczna Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę odbędzie się normalnie, choć z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. To już ostatni moment, żeby się zapisać.

Szczegóły jeszcze w maju przekazał organizatorom pielgrzymki Główny Inspektor Sanitarny. Dotyczą one między innymi liczebności grup, zakwaterowania, środków ochrony osobistej czy kwestii zasłaniania ust i nosa. W wytycznych czytamy m.in., że w pielgrzymce mogą uczestniczyć osoby zdrowe, nie manifestujące jakichkolwiek objawów zakażenia SARS-CoV-2, które w ciągu 10 dni poprzedzających wyjście pielgrzymki nie zamieszkiwały z osobą przebywającą w izolacji w warunkach domowych i nie miały kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie. Wytyczne rekomendują też maksymalną liczbę pątników na 300 osób, przy czym w liczbę tą nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych, a więc takich, które przyjęły dwie dawki szczepionki lub szczepionkę jednodawkową. Osoby niezaszczepione nie będą musiały wykonywać testów. Testy – jak czytamy w wytycznych – wykonywane są wśród osób wykazujących objawy mogące świadczyć o zakażeniu koronawirusem lub osób mających kontakt z osobą chorą. W pozostałych przypadkach pątnicy mogą, ale nie muszą wykonać test komercyjnie. Wcześniej niż przed pandemią trzeba będzie również zadeklarować chęć udziału w pielgrzymce, ponieważ jej organizatorzy muszą odpowiednio wcześnie zgłosić liczbę uczestników do właściwego Urzędu Wojewódzkiego.

Zgłoszenia do grup kolorowych Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej przyjmowane będą do 19 lipca włącznie, tylko przez internetowy formularz zgłoszeniowy. Do grup promienistych i rowerowych należy się zgłaszać bezpośrednio u księży przewodników. Wymogiem Głównego Inspektora Sanitarnego jest również, aby organizatorzy pielgrzymki zadbali o mobilny punkt medyczny i przeszkolenie jego personelu w zakresie postępowania wobec podejrzenia wystąpienia objawów chorobowych wskazujących na zakażenie koronawirusem. Organizator jest również zobowiązany do zapewnienia pielgrzymom środków ochrony osobistej czyli maseczek i płynów do dezynfekcji. GIS rekomenduje jednocześnie, by i pątnicy ze swojej strony o to zadbali, na pielgrzymce bowiem będzie obowiązywać nakaz zasłaniania ust i nosa zgodnie z obowiązującymi przepisami.

strona PPAG
Facebook PPAG

W swojej kolorowej odsłonie Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej wyruszy w środę 28 lipca po Mszy św., której w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczyć będzie ks. kan. Zbigniew Przybylski, wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej (transmisja na www.archidiecezja.pl i Facebooku AG). Na szlak wyjdzie pięć grup odpowiadających czterem rejonom duszpasterskim archidiecezji gnieźnieńskiej: grupa czerwona z rejonu gnieźnieńskiego, grupa niebieska z rejonu inowrocławskiego, grupa żółta z rejonu wrzesińskiego, grupa pomarańczowa z rejonu wągrowieckiego i grupa brązowa – franciszkańska. Grupy promieniste wyruszą jak zawsze ze swoich parafii, w swoich terminach i pójdą swoimi trasami.

Tegoroczny program formacyjny przygotowali kapłani, siostry zakonne i młodzi. Konferencje napisał ks. Adam Sarbinowski, wikariusz w parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie. Medytacje Słowa Bożego przygotował ks. Adam Piechowiak, wikariusz w parafii w Kłecku. Iga Błażejewska jest autorką rozważań przed Koronką do Bożego Miłosierdzia, a Aleksandra Dembska – rozważań do tajemnic różańcowych. Rozważania, które czytane będą w czasie drogi krzyżowej na jasnogórskich wałach napisała s. Lidia Pociask, dominikanka z Inowrocławia, a gnieźnieńskie karmelitanki bose przygotowały wezwania modlitw powszechnych. Na Jasną Górę pojadą też pielgrzymki rowerowe, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku grupy wyjadą z Gniezna, Rogowa, Strzelna, Inowrocławia i Kruszwicy. Wszyscy pielgrzymi spotkają się 5 sierpnia u celu. Jak przed pandemią, przed wejściem na jasnogórski szczyt, złożony zostanie pielgrzymkowy krzyż, z którym pątnicy podążą do kaplicy Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Wieczorem będą prowadzić Apel Jasnogórski. Pielgrzymka zakończy się 6 sierpnia w święto Przemienienia Pańskiego. Rano na wałach sprawowane będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a następnie celebrowana będzie Msza św. pod przewodnictwem i z homilią prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Zakończenie Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę będzie jednocześnie inauguracją 33-dniowych rekolekcji przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego Beatyfikacja33. Szczegóły wkrótce.

B. Kruszyk
Fot. PPAG
19 lipca 2021