Pod przewodnictwem Prymasa

Uroczystości 200-lecia diecezji siedleckiej i zamknięcia II synodu tej diecezji odbyły się 9 czerwca z udziałem episkopatu Polski. Mszy św. sprawowanej w katedrze w Siedlcach przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski. O duchowej łączności z uczestnikami zgromadzenia zapewnił w specjalnym liście papież Franciszek.

„Dziękuję Bogu za wszelkie dobro, jakie na przestrzeni minionego dwusetlecia zaistniało w tej diecezji” – napisał papież. Wspomniał też m.in. o męczeństwie unitów podlaskich i o innych postaciach oddanych krzewieniu wiary w diecezji siedleckiej. Witając zgromadzonych biskup siedlecki Kazimierz Gurda zachęcił zgromadzonych: „Bądźmy wdzięczni Panu Bogu za świadków wiary w Jezusa Chrystusa, za błogosławionych, którzy pochodzą z ziemi podlaskiej, za męczenników z Pratulina, oddających swoje życie za jedność Kościoła”. Na początku Mszy św. podpisano statutu II Synodu diecezji siedleckiej. W pracach synodalnych omawiano wszystkie dziedziny życia Kościoła na Podlasiu. Abp Marek Jędraszewski wskazał w homilii na znaczenie przekazywania przyszłym pokoleniom przeżywanego i uznawanego przez siebie świata wartości – katolicyzmu i Ojczyzny. Chodzi o takie przekazywanie tych wartości, by każde nowe pokolenie przyjęło je i uznało za swoje. Na zakończenie Mszy św. odbył się akt posłania kaznodziei misyjnych. Jest to jedna z inicjatyw wynikających z synodu i jubileuszu 200-lecia diecezji. Misje ewangelizacyjne obejmą wszystkie parafie i rozpoczną się już w bieżącym roku.

za KAI
fot. BP KEP

11 czerwca 2018