Pomoc Ukrainie – aktualne informacje

W Gnieźnie ruszają punkty wydawania żywności i odzieży dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Będą działały od 4 i 5 marca w siedzibie Caritas i w hali sportowej przy ul. Sobieskiego. Gnieźnieńska Caritas informuje również, że na ten moment ma zabezpieczonych 750-800 miejsc noclegowych i pobytowych. Informacje dla uchodźców nt. przekraczania granicy, opieki medycznej, miejsc schronienia, zapisanie dziecka do szkoły podaje Powiat Gniezno.

Ruszają punkty wydawania żywności i odzieży dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Uchodźcy wojenni z Ukrainy odbierać mogą:
– od 4 marca żywność w siedzibie Caritas AG, Osiedle Orła Białego 20 (przy Szkole Podstawowej nr 10, foto 1), poniedziałek-piątek, 9.00-14.00.
– od 5 marca odzież w magazynie prowadzonym przez Powiat Gnieźnieński w Hali sportowej przy ul. Sobieskiego 20 (2oto 2), poniedziałek-piątek, 12.00-14.00, sobota 11.00-13.00.

Відкриваються пункти роздачі продуктів харчування та одягу для біженців від війни з України.
Військові біженці з України можуть збирати:
– з 4 березня харчування в приміщенні Caritas AG, Osiedle Orła Białego 20 (біля початкової школи № 10, фото 1), понеділок-п’ятниця, 9.00-14.00,
– з 5 березня одяг на складі Гнєзненського повіту в Спортивній залі на вул. Sobieskiego 20 (Фото 2), понеділок-п’ятниця, 12.00-14.00, субота 11.00-13.00.

Gnieźnieńska Caritas informuje również, że na ten moment ma zabezpieczonych 750-800 miejsc noclegowych i pobytowych. Są to: kwatery prywatne, kwatery parafialne, kwatery w zakonach oraz kwatery w budynkach należących do archidiecezji gnieźnieńskiej m.in. w seminarium, domu rekolekcyjnym, Centrum Edukacyjno-Formacyjnym. Parafie zgłaszają możliwość przyjęcia uchodźców np. w domach parafialnych, niezamieszkanych plebaniach i innych budynkach parafialnych przez specjalny formularz. Na stronie Caritas działa też formularz dla osób prywatnych, poprzez który zgłosić można zarówno kwaterę i pomoc materialną, jak i pomoc psychologiczną lub prawniczą. Poprzez formularz zgłaszają się też wolontariusze i tłumacze.

Formularz, poprzez który zgłosić można chęć pomocy ➡️ TUTAJ

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej uruchomiła też specjalny numer pod którym można umówić się po odbiór żywności.

Телефон: 793 016 813 для громадян України. Домовтеся про прийом їжі.

W organizacji działań pomocowych gnieźnieńska Caritas współpracuje ściśle z władzami miasta Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego. Pod numerem telefonu 662 233 196 od 1 marca, codziennie w godzinach od 6:00 do 22:00 Straż Miejska udziela informacji związanych z pobytem w Gnieźnie uchodźców z Ukrainy.

Informacje dla obywateli Ukrainy nt. przekraczania granicy, opieki medycznej, miejsc schronienia, zapisanie dziecka do szkoły ➡️ TUTAJ

Zbiórkę środków dla uchodźców z Ukrainy prowadzi Powiat Gnieźnieński. Szczegóły ➡️ TUTAJ

Przydatne informacje z gnieźnieńskiego Urzędu Miasta dotyczące pobytu uchodźców z Ukrainy na terenie Gniezna:

🔴 Przypominamy, że pomoc uchodźcom z Ukrainy koordynuje państwo polskie za pośrednictwem wojewodów. Na stronie Urzędu Wojewódzkiego można znaleźć ważne informacje dotyczące pobytu uchodźców: https://www.poznan.uw.gov.pl/informacje-dla-obywateli-ua.

🔴 WAŻNE: państwo polskie na razie nie finansuje pobytu uchodźców w domach prywatnych. Osoby opiekujące się uchodźcami z Ukrainy robią to na własny koszt. Ma powstać specjalna ustawa w tej sprawie.

🔴 Wszelkich informacji związanych z pobytem Ukraińców w Polsce udziela Wydział Spraw Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu: 61 850 87 77 – tu należy dzwonić od poniedziałku do piątku godz. 8 – 20. Pytania można również kierować na adres e-mail cudzoziemcy@poznan.uw.gov.pl. Informacje można znaleźć także na stronie migrant.poznan.uw.gov.pl/uk
3 marca 2022