Prymas w Ujściu: krzyż to nie jest polityczny manifest
„Krzyż to nie jest żaden polityczny manifest, żadna polityczna deklaracja. Krzyż to jest znak miłości Boga do człowieka i Kościół wezwany jest, by tą miłością żyć, by ją głosić i dawać o niej świadectwo” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak w Ujściu, gdzie 7 czerwca przewodniczył uroczystościom upamiętniającym pobyt w tym mieście św. Ottona z Bambergu – Apostoła Pomorza.
Święty Otton urodził się około 1060 roku. W młodym wieku był kapelanem na dworze księcia Władysława Hermana. Po powrocie do Niemiec został kanclerzem cesarza Henryka IV, a później biskupem Bambergu. W 1124 roku na prośbę Bolesława Krzywoustego przybył na Pomorze i doprowadził do przyjęcia chrześcijaństwa przez Pomorzan. A wyprawę swoją – jak przypomniał w homilii Prymas Polski – rozpoczął właśnie w Ujściu, głosząc na schodach miejscowego kościoła kazanie. Jego misja – jak zauważył arcybiskup gnieźnieński – została starannie przygotowana, zarówno pod względem duchowym, jak i logistycznym. Ruszał do Pomorzan z pragnieniem „aby Chrystus zamieszkał przez wiarę w ludzkich sercach”, nie ze zbrojnym orężem, ale z orężem Słowa Bożego, wyposażony we wszystko, co potrzebne „mszały, inne księgi, kielichy, szaty liturgiczne oraz wszelkie przybory mszalne”, starając się gorliwie – jak zapisano w jego żywocie – by „było widoczne, że [idąc do nich] nie tylko nie potrzebuje niczego od nich, lecz sam jest bogaty i że bynajmniej nie chce zdobyć bogactw dla siebie, lecz raczej ich samych dla Pana Boga”.
„Gdy więc święty Otton z Bambergu stawiał na Pomorzu krzyż, wznosił znak, że i tutaj nasz Bóg zwycięża przez miłość” – mówił Prymas Polski podkreślając, że przekonanie to było źródłem ewangelizacyjnego wysiłku także pierwszych misjonarzy, którzy przybyli na ziemie piastowskie wraz z czeską księżniczką Dobrawą, a potem św. Wojciecha, biskupa i męczennika pośród pogańskich Prusów, świętego Brunona z Kwerfurtu wśród plemion Jaćwingów i Pieczyngów, Świętych Polskich Braci Męczenników i tylu innych. Szli głosząc, że „w Jezusie Chrystusie Bóg okazuje nam swą miłość, że jest Bogiem, który nie przychodzi, żeby zatracać, ale nas zbawiać”.
„Krzyż nie jest więc żadnym politycznym manifestem” – mówił abp Polak.
„Krzyż nie jest polityczną deklaracją”.
„Krzyż to nie jest znak, że ktoś zyskał przewagę, ktoś kogoś pokonał, nad kimś zwyciężył”.
„Krzyż mówi nam, że nasz Bóg miłuje nas aż do oddania swego życia za nas. Krzyż ukazuje miłość Boga w swej najbardziej radykalnej formie, miłość posuniętą aż do granic ostateczności, aż do końca, aż do oddania za nas swego życia” – podkreślił Prymas przypominając, że Kościół jest wezwany, by tą miłością żyć, by ją ukazywać światu, by dawać świadectwo miłości, która „przejawia się raczej w czynach niż w słowach”.
Metropolita gnieźnieński nawiązał też do obchodzonej 7 czerwca Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa powtarzając za papieżem Benedyktem XVI, że „w Jezusowym Sercu ukazuje się centrum chrześcijaństwa”.
„To Serce zbawia, ale zbawia nas przez to, że się ofiaruje. Ukazuje miłość Boga, która po to, aby podnieść człowieka i go zbawić, aby dać mu nowe i pełne, wieczne życie, zdolna była niejako zwrócić się przeciwko sobie samej, zdolna była w Jezusie Chrystusie ofiarować i wydać w ręce ludzi samą siebie” – mówił abp Polak wskazując na koniec, że dzięki spotkaniu z tą miłością człowiek został wyswobodzony z wyobcowanego sumienia. I w tym właśnie tkwi źródło działalności ewangelizacyjnej – to źródło, które wciąż bije ku życiu.
Mszę św. wspólnie z Prymasem Polski celebrowało kilkunastu księży z archidiecezji gnieźnieńskiej, archidiecezji poznańskiej i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wraz z biskupem pomocniczym tej ostatniej Krzysztofem Zadarko, który wskazał na wielowiekowe związki i współpracę wspomnianych diecezji. Obecni byli przedstawiciele władz i parafianie, którym za obecność dziękował proboszcz parafii ks. Bogdan Spychaj.
Podczas obchodów w Ujściu abp Wojciech Polak poświęcił również nowo wybudowaną X stację Drogi Krzyżowej na Kalwarii Ujskiej.
Główne obchody 900-lecia misji chrystianizacyjnej Ottona z Bambergu organizuje diecezja koszalińsko-kołobrzeska, której święty biskup patronuje. Parafia w Ujściu, gdzie biskup misjonarz rozpoczynał swoją wyprawę przeprawiając się z Kraju Polan na Pomorze, włączyła się w program trwających uroczystości, których centralnym punktem będzie Msza św. celebrowana 9 czerwca w Białogardzie pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza z Warszawy.
B. Kruszyk KAI
Fot. M. Fifer