Stypendyści FDNT pielgrzymowali na Lednicę

Z okazji niedawnego XXIII Dnia Papieskiego oraz obchodzonego 22 października liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia z archidiecezji gnieźnieńskiej, a także ich koledzy z Gniezna i okolic oraz pielgrzymi grupy czerwonej PPAG pielgrzymowali w sobotę 21 października pod lednicką Bramę Rybę.

Towarzyszyli im ks. Michał Bubacz, diecezjalny duszpasterz młodych i koordynator FDNT w archidiecezji gnieźnieńskiej oraz ks. Krzysztof Szkopek, przewodnik grupy czerwonej i wikariusz w parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie. Przed drogą młodzi spotkali się z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem i wraz z nim, a także ks. infułatem Janem Kasprowiczem, modlili się w katedrze gnieźnieńskiej przy relikwiach św. Jana Pawła II. Udzielając młodym błogosławieństwa na drogę metropolita gnieźnieński wyraził radość z ich obecności, zaangażowania i świadectwa wiary jakie dają także wobec rówieśników. Wspominał drugą pielgrzymkę papieża Polaka do Gniezna w 1997 roku i początki Lednicy, kiedy to Jan Paweł II błogosławił zebranej pod Bramą Rybą młodzieży z pokładu helikoptera. Tak jak teraz, tak i wówczas młodzi pokonali kilkanaście kilometrów pieszo, idąc jednak w odwrotnym kierunku – z Lednicy do Gniezna.

W drodze młodym towarzyszyły rozważania papieża Polaka, które nawiązywały do hasła  tegorocznego Dnia Papieskiego „Cywilizacja życia”. Był również czas na świadectwa stypendystów, modlitwę różańcową, sakrament pokuty i pojednania. U celu pielgrzymów powitał duszpasterz Lednicy o. Jacek Skupień. Stypendyści przeszli przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia i ponowili akt wyboru Jezusa. Modlili się także przy grobie śp. o. Jana Góry. W kaplicy domowej uczestniczyli w Eucharystii, a po niej i posiłku zwiedzili muzeum świętego papieża Polaka.

Przypominamy, że nadal można dorzucić kilka złotych na stypendia dla zdolnej młodzieży z małych miejscowości. Zbiórkę na ten cel prowadzi koordynator diecezjalny FDNT w archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Michał Bubacz. Zbiórkę można wesprzeć >>> https://e-zbiorka.pl/zbiorka/dp23-13155rxcs/

21 października 2023