Św. Wojciech u św. Stanisława
Jak co roku delegacja Kościoła gnieźnieńskiego z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem uczestniczyła w niedzielę 10 maja w uroczystościach odpustowych ku czci św. Stanisława w Krakowie. Wieloletnią tradycją jest, że wśród relikwii niesionych w procesji z Wawelu na Skałkę niesione są także relikwie św. Wojciecha, który wraz ze św. Stanisławem patronuje naszej Ojczyźnie. Relikwie to fragment kości ramienia biskupa męczennika, które Bolesław Chrobry ofiarował Ottonowi III podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego w roku 1000. Po przeszło tysiącu latach, przez Rzym, gdzie umieścił je cesarz niemiecki, mała cząstka kości św. Wojciecha wróciła do Gniezna i dziś jest przechowywana w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W uroczystościach w Krakowie razem z Prymasem Polski uczestniczyli bracia Towarzystwa św. Wojciecha oraz kanonicy Kapituły Prymasowskiej: ks. inf. Przemysław Kwiatkowski, proboszcz parafii katedralnej i ks. kan. Krzysztof Stawski, ekonom archidiecezji gnieźnieńskiej.
Więcej zdjęć >>> TUTAJ



































