Święcenia kapłańskie

Prymas Polski abp Wojciech Polak udzielił 27 maja święceń kapłańskich diakonowi Kacprowi Politowskiemu. To pierwszy raz kiedy – jak mówił – dar Ducha Świętego do pełnienia urzędu posługiwania prezbiterów udzielany jest tylko jednemu diakonowi. „Ale nie jesteś tutaj sam – dodał, przypominając, że jako kapłan ma ludzi jednoczyć, a nie dzielić.

„Słysząc dziś słowa Jezusa skierowane w Ewangelii do Piotra: Ty pójdź za Mną, usłysz je, Kacprze proszę i przyjmij w tej chwili jako skierowane właśnie do Ciebie. Zobacz, że i Ty, jak kiedyś Piotr, zostałeś przez Pana wezwany, że zostałeś przez Niego powołany, że dojrzewając do daru i łaski powołania poszedłeś za Nim, jesteś z Nim w drodze” – mówił w homilii Prymas przypominając, że rzeczywiste pójście za Jezusem jest możliwe tylko wtedy, gdy u podstaw wszystkiego czym kapłan żyje, co głosi i co czyni, leży miłość do Pana.

„Inaczej nie da się żyć. Inaczej nie da się jako kapłan służyć”- stwierdził abp Polak przytaczając słowa, jakie do wyświęcanych księży kierował bł. Stefan Wyszyński, że „wszystkich zdobywa się dla Boga tylko przez to, Kim On jest, a On jest Miłością”.

„Przez miłość więc zdobędziecie ludzi dla Boga. Przez miłość zespolicie ich między sobą. Nie pokazujcie więc swej władzy i nie próbujcie straszyć. Nie używajcie groźnych słów i nie wypowiadajcie przekleństw. Miłujcie i służcie wszystkim, a będziecie naprawdę odpowiadać najgorętszym pragnieniem współczesnego człowieka. Zostaliśmy powołani, aby ofiarować nasze życie dla naszych braci i sióstr, niosąc im Jezusa, jedynego, który leczy rany serca” – wskazał abp Polak.

Prymas przypomniał również – zwracając się ponownie do wyświęcanego – że z ludzi został wzięty i dla ludzi ustanowiony, jego misją jest więc ludzi jednoczyć, a nie dzielić.

„Kościół zachęca Cię Drogi Bracie, abyś poprzez twoje życie i kapłańskie posługiwanie łączył wiernych w jedną rodzinę, abyś przez Chrystusa, w Duchu Świętym, prowadził ich do Ojca. W żaden sposób nie wolno ci więc ludzi dzielić. Masz ich jednoczyć i być naprawdę dla wszystkich. Pamiętaj, że zostałeś wzięty z ludzi i dla ludzi ustanowiony, aby im pomagać w dążeniu do Boga. Niech więc twoje życie i kapłańskie posługiwanie będzie zawsze prowadziło do jedności” – mówił metropolita gnieźnieński prosząc na koniec wszystkich o modlitwę w intencji nowych powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

Uroczysta Msza św. sprawowana była w katedrze gnieźnieńskiej z udziałem rodziny i przyjaciół neoprezbitera. Eucharystię koncelebrowali: arcybiskupi seniorzy Henryk Muszyński i Józef Kowalczyk, kanonicy Kapituły Prymasowskiej, moderatorzy gnieźnieńskiego seminarium z rektorem ks. kan. Przemysławem Kwiatkowskim oraz księża z całej archidiecezji gnieźnieńskiej.

W piątek 26 maja, w obecności wspólnoty seminaryjnej, ks. Kacper Politowski – jeszcze jako diakon – złożył podczas nieszporów w kaplicy seminaryjnej wyznanie wiary i stosowne przyrzeczenia. Nowy kapłan archidiecezji gnieźnieńskiej pochodzi z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Wójcinie.

Decyzją abp. Wojciecha Polaka posługę kapłańską rozpocznie jako wikariusz w parafii pw. bł. Michała Kozala w Wągrowcu.

B. Kruszyk KAI
Transmisje Media