VIII Zjazd Gnieźnieński

Czym jest rodzina? Jaka jest jej kondycja, rola i przyszłość? Wobec jakich wyzwań stoi i jak sobie z nimi radzi? Na te i wiele innych pytań starali się odpowiedzieć uczestnicy VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego, który w dniach 12-14 marca 2010 roku odbył się w Gnieźnie pod hasłem „Rodzina nadzieją Europy”. W wielowymiarowej dyskusji uczestniczyli liderzy i członkowie licznych ruchów i stowarzyszeń, które w swoją działalność mają wpisaną szczególną troskę o rodzinę. Obecni byli także duchowni różnych wyznań oraz przedstawiciele świata polityki, nauki i kultury. Gościem specjalny zjazdu był prezydent RP śp. Lech Kaczyński. Kongres zakończyła uroczysta Msza św. sprawowana w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem kard. Ennio Antonellego, z udziałem przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Po Eucharystii odczytano przesłanie VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego, w którym uczestnicy zwrócili się z apelem: „Europo, odnajdź prawdziwą rodzinę, a wraz z nią nadzieję dla siebie!” oraz zaapelowali do rządzących o uznanie polityki rodzinnej za jedno z najważniejszych zadań państwa. Podkreślili również, że chrześcijaństwo, judaizm i islam uznają rodzinę za fundament cywilizacji.

Fot. J. Andrzejewski