W sobotę kino plenerowe przy katedrze

W dwa sobotnie wieczory 16 i 23 lipca przy katedrze gnieźnieńskiej działać będzie kino plenerowe, w którym zaprezentowane zostaną filmy o św. Janie Pawle II i bł. Stefanie Wyszyńskim. Seanse na świeżym powietrzu to nowa propozycja Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej dla mieszkańców Gniezna i gości.

„Chcemy w ten sposób włączyć się w upamiętnienie dwóch wydarzeń – pielgrzymki św. Jana Pawła II do Gniezna w 1997 roku, której 25. rocznicę w tym roku obchodziliśmy i ubiegłoroczną beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego i Prymasa Polski” – mówi dyrektor Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej Bartosz Przybyła.

Filmowe projekcje – jak dodaje – są dopełnieniem wystaw poświęconych tym dwóm wielkim Polakom, które placówka przygotowała z myślą o gnieźnianach i wszystkich zwiedzających Wzgórze Lecha.

„Z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia przygotowaliśmy wystawę czasową, na której zobaczyć można liczne pamiątki po kard. Wyszyńskim. Wstęp jest bezpłatny, a ekspozycję oglądać można codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-17.00. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy. Wystawa będzie czynna do końca obecnego roku” – zachęca Bartosz Przybyła.

Druga wystawa znajduje się w miejscu dość nietypowym – w katedralnej wieży, a kolejne wieloformatowe fotografie z papieskiej pielgrzymki 1997 roku i cytaty z ówczesnych wystąpień św. Jana Pawła II zobaczyć można i przeczytać wspinając się na usytuowany na szczycie taras widokowy.

„Analogicznie jak w przypadku wystawy o kard. Wyszyńskim, i tu, projekcja filmowa ma dopełnić ideę zachowania i utrwalenia pamięć o św. Janie Pawle II, który jeszcze jako kardynał Gniezno często odwiedzał, a jako papież pielgrzymował do grobu św. Wojciecha dwukrotnie” – dodaje Bartosz Przybyła.

Kino plenerowe znajdować się będzie po stronie północnej katedry, w pobliżu Muzeum i kościoła św. Jerzego.  Cały potrzebny sprzęt, łącznie z leżakami dla widzów, placówka pozyskała w ramach realizacji projektów unijnych z lat 2015-2020. W tym roku, niejako na dobry początek, wyświetlone zostaną dwa filmy: 16 lipca „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syki (2021 rok), a 23 lipca „Świat według Jana Pawła II” w reżyserii Piotra Kronobisa (2020 rok). Wstęp na seanse jest bezpłatny. Początek 21.15. Zapraszamy.

B. Kruszyk KAI