10 lat ze św. Wojciechem

Gnieźnieńska Szkoła Podstawowa nr 3 świętowała 20 kwietnia 55-lecie istnienia i 10. rocznicę przyjęcia za patrona św. Wojciecha. Uczniowie spotkali się najpierw na Mszy św. u grobu i relikwii biskupa-męczennika, a później wzięli udział w rocznicowej akademii.

Rocznicowej modlitwie w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski. W homilii, przypominając, że patrona wybiera się nie dla ozdoby, ale by był opiekunem i wzorem do naśladowania, pytał, w czym biskup żyjący przed tysiącem lat, może być przykładem dla współczesnych dzieci. „Święty Wojciech był z pewnością tym, który się uczył i to uczył pilnie, choć charakter miał trudny” – mówił, tłumacząc uczniom, że w tamtych czasach edukacja wyglądała zupełnie inaczej niż dziś. – Musiał iść do innego miasta, z dala od domu i najbliższych. Jego początki jako ucznia i młodzieńca były dość trudne. Jak to w życiu bywa, był młodzieńcem rogatym i dopiero z czasem wszystko się w jego życiu uporządkowało. Ale wiemy z pewnością, że czas szkoły wykorzystał bardzo dobrze. Był ciekawy świata i ludzi, podróżował po całej ówczesnej Europie i w tym może być dla was wzorem i zachętą, by w taki właśnie sposób przechodzić przez szkołę” – stwierdził bp Wętkowski.

Wskazał też, że wzorować się na świętym biskupie mogą i powinni wszyscy w dwóch aspektach, które celnie streszczają cytaty z liturgii słowa. Pierwszy to słowa psalmu 126 „kto we łzach sieje, żąć będzie w radości”. „To przesłanie dla nas wszystkich, także dla was uczniów, bo i przy nauce jest często wiele łez, buntu i niecierpliwości, bo wydaje się ona nudna i niepotrzebna, ale jak pokona się łzy i bunt, to z nauki będą owoce i będzie radość, bo nic nie przychodzi w życiu łatwo, trzeba we wszystko włożyć wiele wysiłku” – mówił bp Wętkowski.

I drugi cytat ze św. Pawła: „sprawujcie się w sposób godny Ewangelii”. „Jeśli waszym patronem jest św. Wojciech, człowiek wierny Panu Jezusowi, to nie inaczej muszą postępować ci, którzy za patrona go sobie wybrali. I wy musicie takie świadectwo dawać” – mówił na koniec biskup pomocniczy gnieźnieński.

Druga część uroczystości odbyła się w szkole z udziałem uczniów i zaproszonych gości. Obecny był m.in. abp senior Henryk Muszyński, który przed 10 laty, podczas nadania imienia „Trojce”, przewodniczył Mszy św. i poświęcił sztandar szkoły. Przypominając to wydarzenie wyraził radość, że św. Wojciech jest nie tylko patronem formalnym, ale inspiracją zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Arcybiskup senior podkreślił również, że biskup-męczennik jest jednym z niewielu świętych, którzy są czczeni w dużej części Europy i potrafią tak łączyć ludy i narody, czego – jak dodał – osobiście  wielokrotnie doświadczył.

„W tym momencie, kiedy Europa przeżywa nieukrywany kryzys, ku mojej wielkiej radości słyszę słowa wielu czołowych polityków, że nie będzie jedności Europy, jeżeli nie wróci ona do swoich podstawowych wartości” – stwierdził dalej abp Muszyński wymieniając wśród tych wartości poszanowanie godności człowieka, wzajemne zaufanie i solidarność z potrzebującymi. „To wartości, które są nieprzemijające” – dodał.

Z okazji jubileuszu uczniowie przygotowali część artystyczną, podczas której słowem, śpiewem i tańcem przypomnieli życiorys św. Wojciecha. Wspólnie z wszystkimi zaśpiewali też „Barkę”. Odniesień do patrona nie brakowało również w wystroju sali. Uroczystości towarzyszyła m.in. wykonana 10 lat temu przez nieżyjącego już nauczyciela szkoły replika Drzwi Gnieźnieńskich, której kwatery to rysunki wykonane przez ówczesnych uczniów. Każdy z uczestników otrzymał też kartkę pocztową z wizerunkiem św. Wojciecha. W uroczystości, obok uczniów i nauczycieli uczestniczyli także:  ambasador pełnomocny Ukrainy Andrij Deszczycia, przedstawiciele władz, delegacje zaprzyjaźnionych szkół z zagranicy, gnieźnieńscy kapłani oraz emerytowani pedagodzy i przyjaciele placówki.

B. Kruszyk
Fot. B. Kruszyk

 

 

20 kwietnia 2018