10-lecie SP w Mięcierzynie

„Szkoła to nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, ale również kształtowania osobowości. To przestrzeń spotkania i wzajemnego obdarowywania bogactwem naszego człowieczeństwa” – mówił Prymas Polski podczas obchodów 10-lecia istnienia Katolickiej Szkoły Podstawowej w Mięcierzynie. Metropolita gnieźnieński odczytał też proklamowany tego dnia we wszystkich świątyniach Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi Kościoła w Polsce.

Abp Wojciech Polak spotkał się 8 września z uczniami i nauczycielami Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Wojciecha w Mięcierzynie. Okazją była 10. rocznica istnienia placówki, która dokładnie 1 września 2007 roku zaczęła działać pod auspicjami Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, a trzy lata później obrała sobie za patronów św. Wojciecha i bł. ks. Mariana Skrzypczaka, przyjmując w nich – jak podkreślił Prymas – przykład i wzór niezwykle zobowiązujący i wymagający. „Dobrze pamiętam tę czerwcową niedzielę 2010 roku, gdy zostałem zaproszony przez was na uroczystość nadania tutejszej szkole podstawowej i gimnazjum patronów szkoły. Wskazałem wam wtedy, że obraliście sobie ludzi świętych – św. Wojciecha, biskupa i męczennika oraz bł. księdza Mariana Skrzypczaka, kapłana i męczennika. I powtarzając za ks. Janem Twardowskim, że patron szkoły to nade wszystko jej duch opiekuńczy, mówiłem wam wówczas, że oto teraz św. Wojciech i bł. ks. Marian będą w szczególny sposób opiekować się waszą szkołą. Jednocześnie prosiłem was, abyście nie zapominali, że ci patronowie to dla was także wzory do naśladowania” – przypomniał uczniom abp Wojciech Polak.

Prymas wskazał również na innego świętego, którego dobrze jest w życiu naśladować. To wspominany w dzisiejszej Ewangelii św. Józef, który „potrafił wycofać się ze swoich ludzkich przemyśleń i postanowień, by zrobić miejsce dla Boskiej tajemnicy”. W nim – jak podkreślił abp Polak – mamy przykład i wzór dojrzałego człowieczeństwa. Ono zaś kształtuje się we wzajemnych relacjach i dialogu. I do takich postaw – zaznaczył Prymas – szkoła również powinna wychowywać. „Szkoła jest przecież miejscem naszego ludzkiego wysiłku.Jest miejscem, w którym i my, jak święty Józef, uczymy się podejmować ważne życiowo decyzje, rozważać je, szukać możliwie najlepszych rozwiązań i odpowiednio je uzasadniać wobec siebie i innych. Mamy też, tak jak On, otwierać się na to, czego od nas oczekuje Pan Bóg. Mamy kierować się Bożym światłem i w tym właśnie Bożym świetle uczyć się odczytywać nasze życie” – tłumaczył metropolita gnieźnieński.

Wskazał też za papieżem Franciszkiem, że szkoła ma pełny sens jedynie w odniesieniu do kształtowania osoby. Jest nie tylko miejscem zdobywania wiedzy, ale przestrzenią spotkania i wzajemnego obdarowania bogactwem naszego człowieczeństwa. Dlatego – podkreślił dalej za papieżem Prymas – musi stosować i uczyć swoistej gramatyki dialogu. A gramatyka dialogu – wyjaśnił – polega na poważnym traktowaniu drugiego człowieka i staraniu się zrozumieć jego racje i obiekcje do końca, aby mu dopomóc, w sposób nie powierzchowny, ale odpowiedni.

Podczas Mszy św. dzieci i młodzież wraz z rodzicami, nauczycielami i zaproszonymi gośćmi złożyli proklamowany dziś we wszystkich świątyniach Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi Kościoła w Polsce. Odczytał go na zakończenie Mszy św. abp Wojciech Polak. Za obecność i wspólną modlitwę wszystkim obecnym dziękował także proboszcz parafii ks. Tomasz Kołodziej. Od dzieci Prymas otrzymał własnoręcznie wyklejony wizerunek Niepokalanej, a od stowarzyszenia odznaczenie „Złota Tarcza”. We wspólnej modlitwie wraz ze szkolną społecznością uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i oświatowych. Po Mszy św. w szkole odbyła się uroczysta akademia. 

B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk 

8 września 2017