101 absolwentów PSTP

Zakończył się pierwszy, dwuletni cykl Prymasowskiego Studium Teologiczno-Pastoralnego w Gnieźnie. Dyplomy ukończenia odebrało ponad stu słuchaczy. „Patrzę na was z nadzieją i nie jest to dla mnie puste słowo” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński wyraził radość, że powołane i zainaugurowane przed dwoma laty studium – mimo wielu początkowych wahań, pytań i wątpliwości – spotkało się z tak pozytywnym zainteresowaniem i odzewem, a w czasie pandemii wytrwałością słuchaczy, bowiem wykłady i zajęcia prowadzone były w formie zdalnej.

„Tym większa radość, że ten pierwszy cykl możemy zakończyć modlitwą i spotkaniem we wspólnocie” – mówił.

Zachęcając dalej absolwentów do angażowania się w życie swoich parafii i szerzej Kościoła – co jest zresztą jednym z celów studium – abp Polak podkreślił w homilii, że Kościół żyje „nie dlatego, że pieczołowicie strzeże wszystkiego, co posiada, ale dlatego, że wychodzi z Ewangelią do ludzi, że jest przy nich, dając świadectwo żywej i autentycznej wiary”.

„Mimo wielu trudności, mimo pesymistycznych prognoz i jak pisał w swojej książce „Schronienie dla duszy” ks. prof. Paul Zulehner, codziennych doświadczeń przekwitania i kurczenia się wspólnot kościelnych, nie zniechęcajcie się. Kościół będzie szedł do przodu, jeśli staniecie z odwagą w swoich parafiach i w tych wszystkich dziełach, w które jesteście zaangażowani” – mówił Prymas.

„Patrzę dziś na was z nadzieją i nie jest to dla mnie puste słowo” – dodał, przypominając o miejscu i misji wiernych świeckich w Kościele.

Jednocześnie przestrzegał przed automatyzmem i powierzchownością zaangażowania, przed akcyjnością i tak powszechnymi dziś zabiegami socjotechnicznymi, które – jak podkreślił odwołując się ponownie do prof. Zulehnera – nie ułatwiają i nie pomagają Kościołowi w odnowie, będąc co najwyżej „przyszywaniem nowego płótna na stare ubranie”.

W uroczystości zakończenia studium uczestniczyli zarówno słuchacze, jak i wykładowcy. Po Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, celebrowanej pod przewodnictwem Prymasa Polski, w auli Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie odbyło się podsumowanie i wręczenie dyplomów absolwentom. Otrzymało je 101 osób. Przeszło trzydzieści wyraziło gotowość kontynuowania nauki i formacji na kolejnym roku, którego formuła jest specjalnie na ich prośbę opracowywana.

Wraz z dyplomami szafarze i doradcy życia małżeńskiego i rodzinnego otrzymali misje kanoniczne.

Dwa lata działalności studium podsumowali jego inicjatorzy, przełożeni i zarazem wykładowcy: ks. kan. Maciej Olczyk i ks. kan. Jakub Dębiec. Jak przypomnieli, zostało ono powołane we wrześniu 2019 roku z myślą o katolikach świeckich chcących pogłębić i umocnić swoją wiarę, a zarazem pełniej zaangażować się w swoich wspólnotach parafialnych. Naukę i formację rozpoczęły 123 osoby. Po pierwszym półroczu, z powodu pandemii, wykłady i zajęcia kontynuowane były zdalnie. Czerwcowy zjazd odbył się już stacjonarnie.

W maju ruszył nabór na kolejny dwuletni cykl PSTP, którego rozpoczęcie planowane jest 18 września br.

„Chcemy kontynuować, a niewykluczone, że i poszerzyć zajęcia, oferując kolejnym osobom możliwość spotkania z teologią oraz dzielenia się doświadczeniem wiary” – mówi ks. Maciej Olczyk dopowiadając, że formacja w PSTP stanowi niezbędne przygotowanie dla kandydatów na szafarzy nadzwyczajnych Komunii świętej oraz dla przyszłych doradczyń i doradców życia rodzinnego, nie jest jednak jednoznaczna z nabyciem kwalifikacji zawodowych do nauczania religii w szkole.

Prymasowskie Studium Teologiczno-Pastoralne

Transmisje Media
B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk
26 czerwca 2021