
1025. Narodziny królestwa – wystawa w Muzeum Historii Polski
W Muzeum Historii Polski odbył się 14 listopada wernisaż wystawy „1025. Narodziny królestwa”, która jest pierwszym z serii wydarzeń kulturalnych organizowanych w Polsce z okazji 1000. rocznicy koronacji pierwszego polskiego króla. Na ekspozycji zobaczyć można zabytki z Gniezna, a w uroczystości uczestniczył m.in. bp Radosław Orchowicz oraz pracownicy Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Wyjątkowy zestaw ponad 500 wczesnośredniowiecznych eksponatów tworzy unikalną opowieść o korzeniach naszego państwa. Wystawa „Narodziny Królestwa” to okazja, by w jednym miejscu zobaczyć obiekty archeologiczne związane z życiem codziennym, medycyną czy wierzeniami niechrześcijańskimi i pochodzące z królewskiego skarbca Piastów światowej klasy zabytkami sztuki złotniczej. Nie brakuje wśród nich zabytków, które na co dzień nie są wystawiane na widok publiczny.
W uroczystym otwarciu udział wzięli przedstawiciele muzeów będących współorganizatorami wystawy: dyrektor Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej Bartosz Przybyła, zastępca dyrektora ds. programowych Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy dr Antoni Pelczyk oraz biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Radosław Orchowicz.
Dyrektor MHP Marcin Napiórkowski podziękował kuratorom wystawy z Muzeum Historii Polski: dr. Tomaszowi Borowskiemu i Agnieszce Leszkowicz, a także kuratorowi z Muzeum Pierwszych Piastów dr. Andrzejowi Kowalczykowi.
Twórcy przedstawili wystawę jako opowieść o piastowskim królestwie, usytuowaną w 5. modułach. Wystawa zawiera światowej klasy zabytki sztuki złotniczej, przede wszystkim srebrny kielich „Królewski” z Trzemeszna oraz wysadzany rubinami, szafirami i perłami diadem płocki. Wśród drogocennych średniowiecznych przedmiotów znajdują się także: złoty pierścień z topazem odnaleziony w podziemiach katedry gnieźnieńskiej, cenne tkaniny, takie jak ornat z Kwieciszewa i ozdobne manuskrypty, jak zapisany złotymi zgłoskami XI-wieczny Codex Pretiosus. Wyjątkowym obiektem jest srebrna puszka z relikwiami św. Wojciecha. Narrację wystawy uzupełniają liczne stanowiska interaktywne, w tym zapachowe i dotykowe, a także multimedia, odsłuchy i infografiki.
Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do 29 czerwca 2025 roku.