1050. rocznica Chrztu Polski

W Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim odbyły się 14 kwietnia 2016 roku główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. W uroczystościach uczestniczył Episkopat Polski, biskupi z zagranicy, duchowni Kościołów chrześcijańskich oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Uroczystości rozpoczęło 372. Zebrania Plenarnego KEP, które odbyło się w gnieźnieńskim seminarium duchownym. Po południu biskupi udali się na Ostrów Lednicki, gdzie w prastarym palatium Mieszka I sprawowane było nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. To jedno z domniemanych i prawdopodobnych miejsc chrztu Mieszka I. W nim właśnie – jak przypomniał za św. Janem Pawłem II abp Wojciech Polak – „stajemy się świadkami odsłaniającej się jeszcze raz przed naszymi oczami duchowej jedności chrześcijańskiej Europy, na którą składają się dwie wielkie tradycje – Zachodu i Wschodu”. Na zakończenie gnieźnieńskich uroczystości w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana była Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina. Udział we wspólnej modlitwie wzięli przedstawiciele Kościołów z kilkunastu krajów, reprezentanci władz państwowych i samorządowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą, ludzie świata nauki i kultury, reprezentanci służb mundurowych, osoby konsekrowane, poczty sztandarowe, członkowie organizacji i stowarzyszeń kościelnych oraz wierni świeccy.

Fot. R. Woźniak, J. Andrzejewski