110. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy – „Bóg idzie ze swoim ludem”
W niedzielę 29 września 2024 r. obchodzimy w Kościele katolickim 110. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Ogłoszone orędzie papieża Franciszka na ten dzień („Bóg idzie ze swoim ludem”) zwraca naszą uwagę na wspólnotowy wymiar losu milionów migrantów i uchodźców we współczesnym świecie. Osoby te nie mogą pozostać osamotnione w przeżywaniu swoich dramatycznych decyzji o emigracji lub przymusowej ucieczce.
W naszej polskiej rzeczywistości zwraca uwagę gwałtownie rosnąca liczba obcokrajowców w ostatnich latach, ich różnorodność etniczna, język, różnice kulturowe i religijne. Niezwykłym wyzwaniem dla ludzi przybywających, jak i naszych społeczności przyjmujących, jest dążenie do wspólnych celów, budowania relacji opartych na miłości bliźniego, poszanowania dla naszej tradycji, polskiej kultury, prawa i zasad bezpieczeństwa. Jest to proces obustronny.
110. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy równocześnie daje możliwość pokazania pozytywnego wizerunku beneficjentów, zwrócenia uwagi na godność osób przyjmujących pomoc oraz podkreślenia wartości integracji. W dniach 28-29 września, w Caritas diecezjalnych w całej Polsce za pośrednictwem Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom odbędą się pielgrzymki, spotkania, warsztaty, koncerty i wiele innych działań mających walor budowania wspólnoty.
Z tej okazji Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej organizuje w najbliższą niedzielę wyjazd integracyjny do Lednogóry, Dziekanowic. W tym czasie nasi podopieczni oraz pracownicy Centrum będą zwiedzać m.in. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Ostrów Lednicki, Wielkopolski Park Etnograficzny. Będzie to czas, który sprzyja:
– poszerzeniu swej wiedzy o dziedzictwie pierwszych Piastów, kulturze wczesnośredniowiecznej Polski
– budowaniu bliższych relacji
– nawiązaniu nowych znajomości
– poznaniu swojej kultury.
Działalność Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom (CPMiU)
Caritas Polska i Caritas diecezjalne uruchomiły 28 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, rozmieszczonych na terenie całej Polski. Głównie korzystają z nich matki i dzieci oraz seniorzy. Praca CPMiU ma wspólny cel – to wielozakresowa i profesjonalna pomoc cudzoziemcom. Każdego dnia widać jej efekty, podopieczni się usamodzielniają i coraz lepiej odnajdują się w nowej rzeczywistości. Dane podsumowujące pracę Centrów jednoznacznie wskazują, że ta pomoc jest niezbędna, a jej efekty znaczące.
- 1 mln – tylu osobom pomogliśmy w Polsce i w Ukrainie
- 102 tys. – tyle osób skorzystało z pomocy Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom
- 500 tys. – osób skorzystało ze wsparcia rzeczowego i żywnościowego
- 70 tys. – osób z traumą otrzymało wsparcie psychologiczne
Najważniejsze usługi świadczone przez CPMiU
- doradztwo zawodowe
- kursy zawodowe
- nostryfikacja dyplomów
- wsparcie edukacyjne
- tłumaczenia dokumentów
- kursy języka polskiego
- porady prawne
- wsparcie psychologiczne
- zajęcia psychospołeczne i integracyjne
- wsparcie finansowe
- wsparcie materialne
- opieka dla dzieci
- przekierowania do innych podmiotów/projektów
Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom
Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej
62-200 Gniezno, ul. Seminaryjna 2
Tel: 519 335 755
Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach: 9.00-15.00