15 października – Dzień Dziecka Utraconego

15 października w wielu krajach obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Data nie jest przypadkowa, bo gdyby ciąża rozpoczęła się 1 stycznia, jej rozwiązanie przypadłoby właśnie mniej więcej w połowie października. W archidiecezji gnieźnieńskiej w ten dzień w kilku miejscach odbędą się Msze św. i nabożeństwa w intencji rodziców, którzy doświadczyli tej bolesnej straty.

Po raz pierwszy Dzień Dziecka Utraconego obchodzony był w Stanach Zjednoczonych w 1988 roku. Jego pomysłodawczynią była Robyn Bear, która sama kilkakrotnie poroniła, a jedno z jej dzieci zmarło właśnie 15 października. W Polsce Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest od 2006 roku.

Dzień Dziecka Utraconego dedykowany jest rodzicom, którzy stracili dziecko w wyniku przedwczesnego poronienia, śmierci w okresie niemowlęcym lub innych tragicznych okoliczności. To okazja do wyrażenia żalu, współczucia oraz wsparcia rodzin, które doświadczyły tej niezwykle bolesnej straty. Dzień ten ma także na celu pogłębienie społecznej świadomość nt. problemów związanych z utratą dziecka oraz pokazanie, że rodzice nie muszą zmagać się z nią sami. To okazja do upamiętnienia dzieci, które się nie narodziły i zwrócenia uwagi na żałobę, jaką przeżywają ich rodziny. Symbolem tego dnia jest niebiesko-różowa wstążka.

W archidiecezji gnieźnieńskiej istnieje kilkanaście miejsc pamięci – pomników dziecka utraconego. Obecne są w: Chodzieży, Inowrocławiu, Lubostroniu, Targowej Górce, Gnieźnie, Mogilnie, Murowana Goślina, Strzałkowie,  Słupcy, Tucznie, Trzemesznie, Wągrowcu, Witkowie, Września

W kilku miejscach z okazji tegorocznych obchodów Dnia Dziecka Utraconego odbędą się Msze św. i nabożeństwa w intencji ich rodziców i rodzin:

Gniezno
Msza św. w intencji rodziców, którzy stracili dziecko niezależnie od wieku sprawowana będzie 15 października o 17.00 w kościele pw. św. Michała Archanioła;

Trzemeszno
Nabożeństwo różańcowe o 18.00, a o 18.30 Msza św.

Wągrowiec
14 października  na cmentarzu komunalnym o 19.00 nabożeństwo przy grobie dziecka utraconego;

Chodzieży
15 październik Msza św. o 8:30
28 października „Przerwana nadzieja” spotkanie z psychologiem na salce parafialnej;

Inowrocław

15 października o 15.00 w kaplicy szpitala wielospecjalistycznego im. dr. L. Błażka zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców i rodzin dzieci utraconych.

16 października o 10.00 na cmentarzu komunalnym w Inowrocławiu odbędzie się pogrzeb przedwcześnie utraconych dzieci.

Informacji można szukać również na stronie:  www.poronilam.pl

Ponadto w Poradni Rozwoju Osobistego „Dignitas” w Gnieźnie ul. Seminaryjna 2a w listopadzie utworzone zostaną dwie grupy wsparcia dla osób po stracie i w żałobie – jedna dla rodziców po stracie dziecka, druga dla innych osób, które doświadczyły straty.

9 października 2023