20. rocznica sakry biskupiej Prymasa Polski

Prymas Polski abp Wojciech Polak świętuje w tym roku 20-lecie sakry biskupiej. Święcenia biskupie otrzymał 4 maja 2003 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk ówczesnego metropolity gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego.

Pytany wówczas o to, co jest najbardziej potrzebne biskupowi, mówił, że przede wszystkim osobista świętość i pokora wobec czekających go zadań i ludzi, do których zostaje posłany. Dziś nadal uznaje to za filary swojego życia i posługi.

„Jako biskup, ja przede wszystkim jako pierwszy muszę się nawracać, zanim zacznę wzywać do tego innych. Ja jako pierwszy muszę każdego dnia odczytywać Boże słowo, zanim pójdę je głosić innym” – przyznaje Prymas dodając, że jak przed dwudziestu laty, tak i dziś, posługę biskupią odczytuje jako Boże wezwanie, na które trzeba odpowiadać w pokorze, szukając i rozeznając, a nie kalkulując i układając je sobie w głowie.

„Pokora pozwala stanąć w prawdzie i udźwignąć tę prawdę w miłości. Pokora to zgoda na Bożą wolę, to służba drugim. Ona nigdy nie jest przeciwko komuś, odwraca za to logikę tego świata na rzecz logiki Królestwa Bożego” – mówi abp Wojciech Polak.

Przyjmując w wieku 39 lat święcenia biskupie abp Wojciech Polak był najmłodszym biskupem na świecie. Przed nominacją biskupią był najpierw wykładowcą teologii moralnej i prefektem Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, a następnie jego rektorem. Jako biskup pomocniczy gnieźnieński kierował w strukturach KEP m.in. pracami Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, był delegatem CCEE ds. powołań w Europie i zarazem przewodniczącym EVS (Europejskiego Centrum Powołań). Pełnił również funkcję delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji oraz od 2011 roku sekretarza generalnego KEP. W 2014 roku, w wieku 49 lat, został mianowany przez papieża Franciszka arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim Prymasem Polski.

„Minione dwadzieścia lat biskupiej posługi to był czas bardzo dynamiczny. Nie przygotowałem sobie żadnego programu, nie kierowałem się i nie kieruję żadną kalkulacją. Staram się każdego dnia odczytywać wolę Bożą i tak też rozumiem moją biskupią posługę – jako wypełnianie tego, co Bóg dla mnie zamierzył i czego ode mnie wymaga” – mówi abp Polak.

Pytany o kondycję współczesnego Kościoła i zmiany, jakie zaszły w ciągu tych dwudziestu lat odpowiada, że Kościół nie jest rzeczywistością abstrakcyjną, oderwaną od swoich czasów, ale – jak to ujmuje Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym – dzieli radości i nadzieje, smutek i trwogę ludzi współczesnych, i jako wspólnota uczniów Chrystusa żyjąca w tym świecie, musi się konfrontować z przemianami i trudnościami przychodzącymi z zewnątrz, jak choćby z coraz silniejszą falą sekularyzacji, jak i tymi targającymi nim od wewnątrz.

„Posługę w takim Kościele podejmuję każdego dnia i za taką posługę jestem Panu Bogu wdzięczny. Nie jestem w niej zawiedziony, sfrustrowany, czy zgorzkniały, a wobec trudności staram się zawsze pamiętać, że Bóg powołując daje też siły, by powołaniu sprostać” – mówi abp Wojciech Polak.

Ksiądz Prymas będzie dziękować za 20-lecie posługi biskupiej podczas Mszy św. celebrowanej 4 maja o 18.00 w katedrze gnieźnieńskiej.

B. Kruszyk KAI
Fot. Archiwum Prymasa Polski
2 maja 2023