21 stycznia – Niedziela Słowa Bożego

Pięć lat temu papież Franciszek w Liście Apostolskim Aperuit illis ustanowił Niedziela Słowa Bożego, która odtąd obchodzona jest w Kościele powszechnym w 3. niedzielę zwykłą roku liturgicznego. W tym roku przypada ona 21 stycznia, a jej celem jest ponowne odkrywanie i pogłębienie znaczenia Biblii.

Papież Franciszek zachęca w ten sposób do promocji Słowa Bożego, a także celebracji i refleksji nad miejscem i znaczeniem Pisma Świętego w naszym życiu osobistym, życiu naszych rodzin, wspólnot parafialnych i Kościoła. Zaleca również, aby w tym dniu  dokonywać uroczystej intronizacji Pisma Świętego, uwydatnić głoszenie słowa oraz przystosować homilie tak, aby podkreślić cześć, jaką się oddaje Słowu Pana. Proponuje, aby w tę niedzielę udzielać urzędu lektoratu lub też powierzać podobną mu posługę, aby przywołać ważność głoszenia Słowa Bożego w liturgii i ukazać ważność codziennej lektury oraz modlitwy Pismem Świętym.

W odpowiedzi na oczekiwania duszpasterzy Dzieło Biblijne przygotowało na Niedzielę Słowa Bożego w roku 2024 (Rok B) materiały pomocnicze do celebracji i modlitwy. Na proponowane materiały składają się: (I) Komentarze liturgiczne, szkic homilii, modlitwa wiernych; (II) Komentarze do tekstów Liturgii Słowa (III) Lectio divina odczytywanego w kościołach podczas niedzielnej Eucharystii fragmentu Ewangelii według św. Marka. Może ona stanowić dobry punkt wyjścia dla katechez nt. Jezus Chrystus – założyciel Kościoła jako Wspólnoty Bożej (Komunii).

materiały na Niedzielę Słowa Bożego

Dykasteria ds. Ewangelizacji poinformowała również, że w Niedzielę Słowa Bożego papież Franciszek zamierza ogłosić „Rok Modlitwy” jako przygotowanie do Roku Jubileuszowego 2025. Będzie on służyć ponownemu odkryciu centralnego miejsca modlitwy w diecezjach na całym świecie

17 stycznia 2024