25 lat w Chórze Prymasowskim

Pani Olga Nowicka-Pawłowska (z lewej) i Eleonora Olejarnik (w głębi) od 25 lat nieprzerwanie związane są z Chórem Prymasowskim, służąc i ciesząc swoimi pięknymi głosami w każdą niedzielę, święta i uroczystości w katedrze gnieźnieńskiej, a także podczas koncertów zespołu poza Gnieznem i archidiecezją gnieźnieńską. Dziś za radość i przeżycia duchowe, jakie daje słuchaczom ich śpiew, zostały uhonorowane Medalami Prymasowskimi.

Medale wręczył w imieniu Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz. Ich przekazanie i podziękowania, także od metropolity gnieźnieńskiego, który uczestniczył w tym czasie w inauguracji roku akademickiego na KUL, odbyło się w niedzielę 16 października po Mszy św. o godzinie 10.00, w czasie której Chór Prymasowski śpiewał. Dzień ten był także okazją do wspomnienia i modlitwy za wszystkich dotychczasowych członków chóru – żyjących i zmarłych, także jego założyciela ks. kan. Stanisława Tłoczyńskiego (1914-1958) i kolejnych dyrektorów zespołu. Wzorem lat ubiegłych po Eucharystii śpiewacy zebrali się przed kaplicą św. Stanisława, w której kryptach ks. Tłoczyński jest pochowany, modląc się za wszystkich, którzy za muzykę liturgiczną przez wieki w katedrze odpowiadali oraz tych, którzy w ciągu minionego wieku tworzyli Chór Prymasowski. Wieloletnim zwyczajem zaśpiewali tam również pieśń autorstwa ks. Tłoczyńskiego „Choć kwitną ich tysiące”.

 

Nagrodzone medalami chórzystki związane są z Chórem Prymasowskim od 1997 roku.

Pani Eleonora Olejarnik zgłosiła się do zespołu zainspirowana ówczesną pielgrzymką Jana Pawła II do Gniezna. To jej niesamowity głos słyszymy w partiach solowych i kojarzymy przede wszystkim z Antyfoną o św. Wojciechu, śpiewaną w czasie kwietniowych uroczystości świętowojciechowych. Pani Eleonora mieszka pod Gnieznem i niejednokrotnie na uroczystości i próby chóru docierała pieszo, by nie zaniedbać swojej śpiewaczej służby.

Pani Olga Nowicka-Pawłowska została pełnoprawną śpiewaczką również w 1997 roku. Śpiewa w sopranach. Oprócz tego objęła funkcję kronikarki chóru po poprzedniczce pani Urszuli Graczyk i z pasją uwiecznia historię i dokonania zespołu w kolejnych tomach, których jak dotąd powstało dziesięć. Pod jej pieczą są również albumy ze zdjęciami i zeszyty z cotygodniowym repertuarem, jaki ćwiczy i śpiewa chór. Jak przyznaje dyrektor Chóru Prymasowskiego ks. kan. Dariusz Sobczak, obie Panie poświęcają wiele czasu na rzecz zespołu, a ich trud, zaangażowanie i talent zasługują na najwyższe docenienie.

B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk
16 października 2022