25-lecie Domu Księży Seniorów

Archidiecezjalny Dom Księży Seniorów w Gnieźnie obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Budynek poświęcił 24 października 1997 roku ówczesny arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński. Jubileuszowe obchody odbędą się na przełomie grudnia i stycznia, kiedy we wspólnocie obecna będzie kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Inicjatywa zbudowania w Gnieźnie domu dla księży emerytów z archidiecezji gnieźnieńskiej pochodziła od kard. Józefa Glempa, arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego w latach 1981-1992. Była to niejako konieczność, bo dotychczasowy dom księży seniorów w Wągrowcu nie nadawał się już do użytku. Działkę przy ulicy Chociszewskiego pod budowę nowego domu przekazała parafia pw. św. Michała Archanioła w Gnieźnie, a nadzór nad budową następca kard. Glempa abp Henryk Muszyński powierzył ks. infułatowi Zenonowi Willi, proboszczowi katedry gnieźnieńskiej. Dwupiętrowy dom wzniesiono na planie krzyża. Fundusze na budowę, a także wykończenie i umeblowanie domu pochodziły ze składek parafii i księży z archidiecezji gnieźnieńskiej. Dom został oddany do użytku 1 lipca 1997 roku i poświęcony trzy miesiące później 24 października 1997 roku przez abp. Henryka Muszyńskiego. Pierwszymi mieszkańcami ADKS było dziewięciu kapłanów, którzy przeprowadzili się ze starego domu w Wągrowcu. Dyrektorem został ks. Ryszard Kopczyński, obecnie proboszcz parafii w Pyzdrach. Od początku w domu zamieszkały również siostry elżbietanki, które po dziś dzień służą wspólnocie wsparciem, życzliwością i uśmiechem. W domu pracują również osoby świeckie. W pierwszych latach działalności w domu odbywały się rekolekcje dla różnych stowarzyszeń i organizacji. Wraz z całą archidiecezją wspólnota księży seniorów przeżywała kolejne święta, jubileusze, uroczystości m.in. rok jubileuszowy 2000 lat chrześcijaństwa. Gościła kolejnych arcybiskupów i biskupów pomocniczych gnieźnieńskich, dzieliła się doświadczeniem z kolejnymi pokoleniami kleryków, żegnała umierających współbraci i siostry polecając ich Bożemu miłosierdziu. W 2004 roku abp Henryk Muszyński ustanowił patronem domu bł. Michała Kozala, a rok później poświęcił upamiętniającą męczennika tablicę przyznając, że czuje się z nim głęboko związany, gdyż na kanwie jego ofiarnej służby i męczeńskiej śmierci kształtowało się jego powołanie. Inspiracja, by właśnie ten błogosławiony patronował wspólnocie wyszła od samych księży seniorów, z których niektórzy pamiętali bł. Michała Kozala kiedy był on rektorem gnieźnieńskiego seminarium, a oni klerykami. W 2021 roku wspólnota zyskała jeszcze jednego patrona bł. Stefana Wyszyńskiego, którego wezwanie otrzymała wcześniej kaplica w ADKS. Przez ćwierćwiecze dyrektorami Archidiecezjalnego Domu Księży Seniorów byli: ks. Ryszard Kopczyński, ks. Krzysztof Stawski, ks. Rafał Białek i obecnie ks. Karol Świderski. Wspólnota domu prowadzi tradycyjną kronikę (z odręcznymi wpisami i papierowymi fotografiami), w której zachowywane są ku pamięci najważniejsze przeżycia, wydarzenia i wszyscy mieszkańcy.

B. Kruszyk
Fot. Kronika Archidiecezjalnego Domu Księży Seniorów