25-lecie gnieźnieńskiego Karmelu

Siostry karmelitanki bose świętują ćwierćwiecze istnienia Karmelu Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa w Gnieźnie. Jubileuszowa Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka sprawowana będzie w najbliższą niedzielę 28 czerwca w klasztornej kaplicy.

Gnieźnieński Karmel wywodzi się ze wspólnoty w Tryszczynie k. Bydgoszczy, która powstała w 1978 roku i otrzymała tytulację „Narodzenia Pańskiego”. W miarę jej rozrastania powracała myśl, która zakiełkowała w sercach sióstr już wcześniej, aby klasztor założyć w prymasowskim Gnieźnie. Temat powrócił w 1984 roku, kiedy podczas wizyty bp. Jana Michalskiego okazało się, że taka fundacja jest możliwa.

Uzyskanie wszystkich koniecznych pozwoleń zajęło kilka lat. W marcu 1990 roku, w uroczystość św. Józefa, na teren, gdzie miał stanąć klasztor przywieziono materiały budowlane, a dwa miesiące później ustawiono tam krzyż. W lipcu Prymas Polski kard. Józef Glemp wmurował kamień węgielny pochodzący z fundamentów romańskiej katedry w Gnieźnie oraz z drogi krzyżowej karmelitańskiego klasztoru Stella Maris na Górze Karmel w Palestynie.

W jednym z wczesnych wpisów w „Złotej Księdze Pamiątkowej” kard. Glemp napisał: „Pragnę gorąco, aby siostry karmelitanki były w Gnieźnie i aby wspomagały biskupów i kapłanów swoją modlitwą”.

Budowa klasztoru trwała pięć lat. Pierwsze karmelitanki zamieszkały w nim 30 czerwca 1995 roku. Było to dziewięć sióstr z Tryszczyna z ówczesną przeoryszą Matką Józefą od Wcielenia na czele. Sześć z tych sióstr żyje i mieszka w Karmelu do dziś. Obecnie we wspólnocie jest dziewiętnaście sióstr. Trzy są na etapie formacji początkowej przed wieczystymi ślubami, a kolejne trzy przebywają w innych naszych klasztorach, pomagając im personalnie.

Ze względu na pandemię jubileuszowe obchody będą skromne. Siostry przygotowują się do nich m.in. podczas spotkań, na których prowadzą rewizję życia po 25-latach istnienia Karmelu.

„Rozmawiamy o tym, jak wygląda nasza modlitwa, nasze rekreacje, formacja, śluby, posłuszeństwo, ubóstwo. Chodzi o to, żebyśmy widziały to, co zrobiłyśmy i to, do czego nas Pan Bóg zaprasza. Dwadzieścia pięć lat to jest czas, w którym można próbować coś podsumować, ale zależy nam przede wszystkim na odczytywaniu nowych kierunków” – wyjaśnia obecna przełożona domu s. Magdalena.

Za 25-lecie istnienia gnieźnieńskiego Karmelu siostry będą dziękować wspólnie z towarzyszącymi wspólnocie kapłanami w najbliższą niedzielę 28 czerwca podczas Mszy św. sprawowanej w klasztornej kaplicy o 7.30. Eucharystii przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Módlcie się za nas, abyśmy były «latarniami», które oświecają drogę mężczyzn i kobiet naszych czasów, bo to jest nasza prorocka misja” – piszą karmelitanki zapraszając do wspólnego dziękczynienia i prosząc o modlitwę.

Karmelitanki bose prowadzą życie kontemplacyjno-eklezjalne w harmonii między samotnością i milczeniem, a komunią siostrzaną, w małej rodzinie, której najwyższą normą życia jest wzajemna miłość. Oprócz samotności i nieustannej modlitwy w życiu wspólnotowym nie brakuje czasu spędzanego razem na różny sposób i praktycznego budowania braterskich więzi. Należą do nich codzienne rekreacje, dzielenie się Słowem Bożym i doświadczeniem wiary, wspólne, radosne świętowanie uroczystości liturgicznych.

Dzień karmelitanek wypełnia również praca, która częściowo służy ich utrzymaniu (w gnieźnieńskim Karmelu działa pracownia haftu i szycia szat liturgicznych itp.). Poza tym siostry wypełniają zwykłe codzienne domowe obowiązki, a także troszczą się o ogród przy klasztorze.

Więcej informacji na stronie internetowej gnieźnieńskiego Karmelu >> www.karmel.gniezno.pl Znajduje się tam również skrzynka intencji, za pośrednictwem której można poprosić siostry o modlitwę. O gnieźnieńskich karmelitankach także w najbliższym numerze „Przewodnika Katolickiego”.

B. Kruszyk KAI
Fot. Karmel Gniezno

>> KARMELITALNKI o sobie


23 czerwca 2020