26 stycznia dniem modlitwy o pokój na Ukrainie

Sytuacja na Ukrainie staje się coraz bardziej niespokojna dlatego papież Franciszek, a także katoliccy biskupi Polski i Ukrainy apelują o modlitwę w intencji oddalenia groźby wojny i pokoju w tej części Europy. Na prośbę Ojca Świętego najbliższa środa 26 stycznia będzie w Polsce dniem modlitwy i pokuty w intencji pokoju na Ukrainie.

„Z niepokojem śledzę wzrost napięć, które grożą zadaniem nowego ciosu pokojowi na Ukrainie i stawiają pod znakiem zapytania bezpieczeństwo kontynentu europejskiego, z jeszcze szerszymi reperkusjami” – powiedział papież Franciszek w ostatnią niedzielę 23 stycznia po modlitwie Anioł Pański. Ojciec Święty zaapelował jednocześnie do wszystkich ludzi dobrej woli o modlitwę, „aby każde działanie i inicjatywa polityczna służyły bardziej ludzkiemu braterstwu niż jednostronnym korzyściom.

„Ci, którzy realizują własne cele ze szkodą dla innych, gardzą własnym powołaniem jako istoty ludzkie, ponieważ wszyscy zostaliśmy stworzeni braćmi. Z tego powodu, i z niepokojem w obliczu obecnych napięć proponuję, aby najbliższa środa, 26 stycznia była dniem modlitwy o pokój” – zakończył papież.

Na wezwanie papieża Franciszka odpowiedział przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki, który również zaapelował, by najbliższa środa 26 stycznia była w Polsce dniem modlitwy i pokuty w intencji pokoju na Ukrainie.

O zaniechanie działań wojennych zaapelowali również katoliccy biskup Polski i Ukrainy w komunikacie skierowanym do rządzących.

„Okupacja Donbasu i Krymu dowiodły, iż Federacja Rosyjska – naruszając suwerenność państwową i integralność terytorialną Ukrainy – odnosi się w sposób lekceważący do obowiązujących zasad prawa międzynarodowego. Zaistniała zaś sytuacja jest dla krajów Europy środkowo-wschodniej oraz całego kontynentu europejskiego wielkim zagrożeniem, które może zniszczyć dotychczasowy dorobek wielu pokoleń budujących pokojowy ład i jedność Europyˮ – podkreślili biskupi.

W swoim apelu przypomnieli, że „reżimy totalitarne XX wieku przyniosły światu tragiczne doświadczenia wojen oraz terroru politycznego, lekceważąc autorytet Bogaˮ. „Także i dzisiaj chcemy wyraźnie podkreślić, iż każda wojna jest nieszczęściem i nie może być nigdy odpowiednim sposobem rozwiązywania problemów międzynarodowychˮ – napisali. „W ostatecznym rozrachunku wojna jest zawsze porażką ludzkości. Jest wyrazem barbarzyństwa i całkiem nieskutecznym narzędziem rozwiązywania nieporozumieńˮ – czytamy w apelu. Wszelkie działania wojenne biskupi nazwali za konstytucją Gaudium et spes ogłoszoną przez papieża Pawła VI „zbrodnią przeciw Bogu i samemu człowiekowi, zasługującą na stanowcze i natychmiastowe potępienie”. Przypomnieli też nauczanie zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego, gdzie czytamy, że: „Zagłada ludu, narodu czy mniejszości etnicznej powinna być potępiona jako grzech śmiertelny. Istnieje moralny obowiązek stawiania oporu rozkazom, które nakazują ludobójstwoˮ (KKK 2313).

Biskupi podkreślili też potrzebę poszukiwania alternatywnych wobec wojny sposobów rozwiązywania międzynarodowych konfliktów. „Nauczeni doświadczeniem poprzednich pokoleń zwracamy się więc z apelem do rządzących o powstrzymanie się od działań wojennych. Zachęcamy przywódców do niezwłocznego wycofania się z drogi stawiania ultimatum i wykorzystywania innego państwa, jako karty przetargowejˮ – napisali. Dodali, że wszelkie rozbieżności interesów winny być rozwiązywane na drodze porozumień. „Wspólnota międzynarodowa winna solidarnie połączyć swoje wysiłki i aktywnie wesprzeć wszystkimi możliwymi sposobami będące w zagrożeniu społeczeństwoˮ – czytamy w dokumencie.

Apel katolickich biskupów Polski i Ukrainy

Fot. BP KEP
24 stycznia 2022