30 lat kapłaństwa

Ks. prałat Eugeniusz Bednarek, były proboszcz parafii w Orzechowie, a obecnie, po raz kolejny, misjonarz w Kamerunie, świętował 30. rocznicę kapłaństwa. Za dar powołania, także tego misyjnego, dziękował 4 czerwca w katedrze gnieźnieńskiej.

Kapłanowi w modlitwie towarzyszyli najbliżsi, przyjaciele, duchowni oraz byli parafianie z Orzechowa, gdzie jest serdecznie pamiętany. Do Gniezna przyjechali przedstawiciele władz, służb mundurowych, poczty sztandarowe, członkowie organizacji kościelnych oraz chóry: św. Cecylii i dziecięcy, które zadbały o oprawę muzyczną liturgii. Homilię wygłosił ks. Stanisław Stanisławek z diecezji lubelskiej, który od ponad 40 lat pracuje na misjach w Kamerunie. Obecni byli także klerycy z Ogniska Misyjnego oraz gnieźnieńscy kapłani z bp. Krzysztofem Wętkowskim.

Ks. Eugeniusz Bednarek rocznik 1960 pochodzi z Gniezna, z parafii pw. bł. Jolenty. Przygotowanie do kapłańskiej drogi rozpoczynał w Niższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów w Markowicach, a następnie kontynuował w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1986 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk kard. Józefa Glempa. W Orzechowie, gdzie po latach powrócił jako proboszcz, zaczęła się jego posługa kapłańska. Przeszło rok był tam wikariuszem. Potem pracował w Gąsawie, by wreszcie zdecydować o wyjeździe na misje. Zgodę otrzymał w 1988 roku. Rok później pojechał do Kamerunu. Początkowo pracował na stażu w parafii Moloundou ze wspomnianym ks. Stanisławem Stanisławkiem. W 1991 roku objął parafię św. Łukasza w Mbangu, gdzie zbudował m.in. kościół oraz brał udział w rozbudowie seminarium duchownego w Bertoua. Do Kamerunu powrócił w 2014 roku, po dziesięciu latach posługi w rodzimej archidiecezji gnieźnieńskiej. Po krótkim odpoczynku w Polsce wraca tam ponownie.

Fot. J. Andrzejewski

7 czerwca 2016