350 osób przeszkolonych w związku z „Ustawą Kamilka”

W archidiecezji gnieźnieńskiej zakończył się cykl szkoleń związanych z wdrażaniem w życie duszpasterskie wymogów tzw. „Ustawy Kamilka” oraz najnowszych wskazań Papieskiej Komisji ds. ochrony małoletnich. Ostatnie dwa szkolenia we Wrześni i Gnieźnie odbyły się 27 lipca i 3 sierpnia.

Jak informuje organizator i prowadzący szkolenia ks. dr Wojciech Rzeszowski, delegat arcybiskupa gnieźnieńskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży, łącznie w pięciu spotkaniach zorganizowanych w poszczególnych rejonach archidiecezji uczestniczyło i tym samym szkolenie ukończyło około 350 osób. Są to członkowie parafialnych zespołów prewencyjnych, ale także osoby zatrudnione lub zaangażowane w parafii i mające kontakt z dziećmi i młodzieżą.

„Szkolenia miały charakter dwuczęściowy. Część pierwsza, podstawowa, adresowana była do wszystkich i przybliżała funkcjonowanie standardów i procedur związanych z ochroną małoletnich oraz szeroko pojęte działania prewencyjne. W części drugiej, w której obowiązkowo uczestniczyć musiały osoby mające w parafii kontakt z dziećmi i młodzieżą a także członkowie parafialnych zespołów prewencyjnych, przekazano praktyczną wiedzę m.in. jak rozpoznać przemoc, jakie są rodzaje przemocy i strategie działania sprawców, jak rozmawiać i pomóc krzywdzonemu dziecku, jakie są procedury działania” – wyjaśnia ks. Rzeszowski.

Szkolenia rozpoczęły się 6 lipca w Gnieźnie i w kolejne soboty lipca odbywały w Inowrocławiu, Wągrowcu, Wrześni i 3 sierpnia ponownie w Gnieźnie. Szkolenia prowadzili: ks. Wojciech Rzeszowski oraz Iwona Miga i Aleksandra Pawłowska. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikat ich ukończenia. We wrześniu w powyższej tematyce szkolić się będą księża wikariusze.

Wcześniej w archidiecezji gnieźnieńskiej przeszkoleni zostali liderzy i przedstawiciele instytucji, duszpasterstw i organizacji kościelnych mających w spektrum działań opiekę lub kontakt z małoletnimi oraz księża proboszczowie i księża dziekani.

Do parafii archidiecezji gnieźnieńskiej trafił także tekst standardów, który może być dostosowany do potrzeb danej wspólnoty jednak bez zmiany naruszającej jego główne założenia.

Terminem granicznym dla przyjęcia i wprowadzenia w parafiach standardów ochrony jest połowa sierpnia.

B. Kruszyk KAI

3 sierpnia 2024