Dzień skupienia ruchów i wspólnot

W sobotę 2 kwietnia w parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie odbył się dzień skupienia dla członków ruchów, wspólnot i stowarzyszeń katolickich działających na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. Obok modlitwy uczestnicy wysłuchali dwóch konferencji i dzielili się doświadczeniem i inspiracjami z posługi w swoich parafiach. Świeckim towarzyszył bp Radosław Orchowicz.

Do Gniezna przyjechali członkowie Odnowy w Duchu Świętym, Szkoły Nowej Ewangelizacji im. św. Jana Pawła II, duszpasterstwa narzeczonych, Szkoły Maryi, Ruchu Światło-Życie, Spotkań Małżeńskich, Koinonii Jan Chrzciciel, Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, Dzieła Biblijnego, Prymasowskiego Studium Teologiczno-Pastoralnego, Stowarzyszenia Żywego Różańca, Liturgicznej Służby Ołtarza, Nadzwyczajnych Szafarzy  Komunii Świętej AG, Wojowników Maryi, Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich oraz Akcji Katolickiej. Inicjatorem i organizatorem dnia skupienia był ks. Marcin Modrzyński, duszpasterz ds. ruchów, organizacji i stowarzyszeń katolickich archidiecezji gnieźnieńskiej.

„Spotkanie poświęcone było rozumieniu wizji duszpasterskiej parafii oraz wzięciu odpowiedzialności za konkretne przestrzenie działania parafii, aby stawała się ona żywą i dynamiczną wspólnotą, która zbudowana jest na adoracji Najświętszego Sakramentu, braterstwie, caritas, formacji i ewangelizacji. Spotkania te charakteryzują się wejściem w mentalność ucznia-misjonarza, co prowadzi do przeżywania swojej wiary w sposób dojrzały i odpowiedzialny, we współpracy z duszpasterzami” – mówi ks. Modrzyński dodając, że spotkania takie będą się odbywać cyklicznie.

Uczestnicy wysłuchali dwóch konferencji. Pierwszą pt. „Przeciekające cysterny czy płynący strumień? Świeccy i kapłani w budowaniu żywego Kościoła” wygłosił proboszcz parafii pw. bł. Jolenty ks. Sławomir Rachwalski. Drugą – „Nawiedzenie Matki Bożej szansą na odbudowę duszpasterstwa parafialnego” przygotował Mateusz Marszał, przewodniczący Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w archidiecezji poznańskiej, który od wielu lat zaangażowany jest w posługę świeckich w Kościele.

Z uczestnikami spotkał się także bp Radosław Orchowicz, który uczestniczył w części prelekcyjnej, a następnie odprawił Mszę świętą i wygłosił homilię. Dziękując wszystkim obecnym za zaangażowanie przestrzegał przed byciem więźniami własnych wyobrażeń i zachęcał do otwartości na głos Jezusa, który zawsze prowadzi do przemiany i odkrycia Bożej wizji naszego życia i posługi. Jednocześnie otwartość na głos Jezusa – mówił – prowadzi do zerwania z myśleniem w stylu „bo zawsze tak było”. „Odpowiedzialność za nasze parafie, wypływa z mocy chrztu świętego, dlatego ten dzień był odpowiedzią na to wezwanie, by się zaangażować w życie Kościoła” – podkreślił bp Orchowicz.

8 kwietnia 2022