40. rocznica śmierci Piotra Bartoszcze

W środę 7 lutego w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Inowrocławiu odprawiona została Msza święta w intencji zamordowanego 40 lat temu działacza Solidarności Piotra Bartoszcze. Eucharystii przewodniczył ks. infułat Ryszard Pruczkowski, który w homilii wspominał postać Piotra Bartoszcze i konspiracyjne zdarzenie zapadłe w pamięci, a dziejące się ponad cztery dekady temu.

„Dziś obchodzimy 40. rocznicę męczeńskiej śmierci Piotra Bartoszcze – mówił ks. Ryszard Pruczkowski. – Staję tu razem z wami jako świadek i uczestnik tamtych wydarzeń. To w moim mieszkaniu odbywaliśmy różne spotkania, tu organizowaliśmy protesty na ulicach Inowrocławia… Stwórca, stwarzając człowieka powiedział: czyńcie sobie ziemie poddaną. Kto ją bardziej czyni poddaną niż rolnik, który wychodzi z pługiem, rzuca złociste ziarna, patrzy jak wydają plon i z tego rodzi się chleb? Piotr, Roman [brat Piotra] i Michał [ojciec Piotra i Romana] całe swoje życie poświęcili pracy na roli… Dzień po śmierci Piotra szedłem polem, którym on uciekał przed oprawcami. Widziałem ślady jego butów, miejsce w którym upadł. Przed ceremonią pogrzebową, na prośbę matki Piotrka, na ostatnią drogę oplotłem dłonie Piotra różańcem… Mówi się, że czas koi ból i zaciera wspomnienia, ale… nie zaciera wspomnień, bo tam gdzie jest miłość do ojczyzny i tam, gdzie się poświęca za nią życie, to pamięć musi trwać! Wiem, że choćbym chciał najpiękniejszymi słowami wyrazić moją pamięć, przyjaźń, wdzięczność wobec Piotra, wobec jego najbliższych, nie jestem w stanie wypowiedzieć słów, które rodzą się w Waszych sercach. W tych sercach jest miłość, wdzięczność i pamięć”.

W Mszy świętej, którą zakończyło odśpiewanie religijnej pieśni patriotycznej „Boże, coś Polskę”, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, organizacji i związków, osoby pamiętające wspominane czasy i te które stoją na straży pamięci o nich.

Przed i po Mszy św. przed kościołem można było zapoznać się z wernisażem wystawy „Prawo do poszukiwania prawdy. Piotr Bartoszcze (1950-1984)”. Autorką wystawy, obecną na uroczystościach, była dr Katarzyna Maniewska z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.

Za Urząd Gminy Inowrocław
8 lutego 2024