Trwa obóz stypendystów FDNT

Sześćdziesięciu stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, większość z archidiecezji gnieźnieńskiej, uczestniczy od 16 sierpnia w wakacyjnym obozie formacyjno-integracyjnym. Młodych gości gnieźnieńskie Centrum Edukacyjno-Formacyjne, a towarzyszy im hasło „Jestem w Kościele”.

Jak tłumaczy ks. Michał Bubacz, diecezjalny koordynator FDNT, motyw przewodni tegorocznego spotkania jest wspólny dla wszystkich obozów FDNT odbywających się w różnych miejscach w Polsce i stanowi odpowiedź na zjawisko odchodzenia młodzieży z Kościoła. Kilka spędzonych wspólnie dni ma być dla nich okazją do odkrycia czym jest Kościół, jak mają patrzeć na obecny w nim grzech i słabość, ale przede wszystkim, co daje im ta wspólnota i jakie jest ich miejsce w niej.

W obozie biorą udział stypendyści – uczniowie klas 8 szkół podstawowych oraz szkół średnich. Razem z młodymi z archidiecezji gnieźnieńskiej są stypendyści z diecezji toruńskiej, poznańskiej i kaliskiej. Duchowym opiekunem, który prowadzi konferencje oraz homilie i nabożeństwa jest ks. Michał Bubacz. Towarzyszą mu siostry zakonne: s. Joanna i s. Maksymiliana ( Zgromadzenie Misjonarek Świętej Rodziny), s. Agnieszka ( Zgromadzenie Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej), s. Maria (Zgromadzenie Służebniczek Starowiejskich) oraz studentki i jednocześnie stypendystki, które pełnią funckję wychowawców poszczególnych grup.

Program obozu ma stałe punkty wyznaczające rytm dnia. Pierwszy to jutrznia o poranku, ostatni zaś to kompleta o zmierzchu. Młodzi słuchają konferencji, pracują w grupach dzielenia, mają chwilę dla siebie. Codziennie jest Msza św., Adoracja Najświętszego Sakramentu i Apel Jasnogórski. Podczas kwadransa z Janem Pawłem II poznają nauczanie papieża, który patronuje fundacyjnej rodzinie. Jest też czas na zabawę i zwiedzanie. Stypendyści odwiedzą m.in. Żnin i Biskupin oraz poznają zabytki Gniezna. W piątek, ostatniego dnia obozu, spotka się z nimi Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Młodzież chcąca dołączyć do programu stypendialnego i spełniająca wymagane warunki już wkrótce będzie mogła zgłaszać wnioski o stypendium. Ich nabór ruszy 19 września. Informacje → TUTAJ

B. Kruszyk
Fot. FDNT Archidiecezji Gnieźnieńskiej