
Toruń: 550-lecie urodzin Mikołaja Kopernika
Mszą św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka rozpoczęły się 19 lutego w toruńskiej katedrze uroczystości upamiętniające pochodzącego z Torunia wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. „Dziękujemy za Jego życie i za Jego twórczą i podejmowaną na wielu polach pracę, za to, że – jak pięknie powiedział o Nim Stefan Kardynał Wyszyński – ten Syn naszego Narodu przez swoje odkrycia skierował oczy dzieci Narodu i całej ludzkości – ku słońcu”.
Eucharystię koncelebrowali m.in. kard. Gerhard Mueller, biskup toruński Wiesław Śmigiel, bp Józef Szamocki, abp warmiński Józef Górzyński, bp Jan Kopiec, członek Rady Naukowej Komisji Episkopatu Polski. W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele bratnich kościołów, senat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, przedstawiciele harcerzy, wojska, świata nauki, władz samorządowych i państwowych oraz siostry zakonne.
W homilii biskup Wiesław Śmigiel przypomniał związki Mikołaja Kopernika z diecezją toruńską. Urodził się w parafii katedralnej, tu został ochrzczony i mieszkał przy ul. św. Anny. W Chełmnie uczył się w placówce kierowanej przez Braci Wspólnego Życia, a w klasztorze benedyktynek posługiwały jego ciocia i siostra. W Grudziądzu wygłosił traktat o monecie, natomiast w Lubawie dzięki zachętom przyjaciół podjął decyzję o wydaniu drukiem dzieła „De revolutionibus orbium coelestium”. Toruński pasterz zaznaczył, że Kopernik „nie przeciwstawiał, lecz doskonale łączył naukę i wiarę, pokazał nam, jak je harmonijnie łączyć. Był przekonany, że jego odkrycia to owoc współpracy wiary i rozumu”. Wybitny naukowiec, cechował się ogromną pokorą, wiedząc, że jego badania mogą nie być dobrze zrozumiane przez współczesnych. Uważał, że rozum to dar Boży, a jego dobre wykorzystanie nie oddala od Boga. Stąd też można powiedzieć, że „jego twórczość to hymn pochwalny na cześć Bożej mądrości”. „Niech będzie dla nas przykładem naukowca oraz człowieka głębokiej i dojrzałej wiary” – mówił biskup Śmigiel.
W słowie na zakończenie Mszy św. abp Wojciech Polak podkreślił, że modląc się razem w toruńskiej katedrze, przy źródle chrzcielnym, w którym 550 lat temu zanurzony został Mikołaj Kopernik, dziękujemy za jego życie i za jego twórczą i podejmowaną na wielu polach pracę, za to, że – jak pięknie powiedział o nim kardynał Stefan Wyszyński – ten syn naszego narodu przez swoje odkrycia skierował oczy dzieci narodu i całej ludzkości – ku słońcu. Dziś w szarości dnia potrzeba nam słońca, potrzeba światła, aby nie zbłądzić i blasku, aby lepiej widzieć, potrzeba wiedzy i wiary, potrzeba wiary i rozumu
„Pokornie dziś Boga prosimy, aby ten, który przeszedł w swym bogatym i twórczym życiu tak piękną, choć często przecież i trudną drogę – per aspera ad astra – drogę, która prowadziła go stopniowo do spotkania z prawdą i do zmierzenia się z nią, zachęcił dziś nas wszystkich do jej nieustannego poszukiwania i do powierzania się Temu, którego – jak słyszeliśmy w liturgii duch w nas mieszka” – mówił abp Polak.
Po Mszy św. odsłonięto tablicę upamiętniającą Mikołaja Kopernika. Mieści się ona w kaplicy należącej do rodziny astronoma – pod wezwaniem św. Elżbiety. Tablicę poświęcił Prymas Polski.