60-lecie kapłaństwa

Ksiądz prałat Tadeusz Makowski obchodzi w tym roku 60-lecie święceń kapłańskich. Za powołanie i dar tak długiej i owocnej posługi dziękował w gnieźnieńskim kościele farnym, z którym jest związany od ponad 40 lat oraz w parafii w Lisewie Kościelnym.

Msza św. dziękczynna sprawowana była 3 czerwca pod przewodnictwem abp. Jana Romeo Pawłowskiego z Watykanu. Wraz z księdzem jubilatem Eucharystię sprawowali byli proboszczowie parafii pw. Świętej Trójcy: ks. kan. Jan Kasprowicz oraz ks. dr hab. Mieczysław Polak oraz obecny duszpasterz ks. Maciej Lisiecki wraz z rektorem PWSD ks. Przemysławem Kwiatkowskim oraz ks. infułatem Jerzym Stefańskim. Życzenia Jubilatowi przesłał również Ojciec Święty Franciszek. Podczas uroczystości śpiewał Chór parafialny im św. Ojca Pio.

Uroczystość jubileuszu 60-lecia święceń kapłańskich ks. prałata Tadeusza Makowskiego odbyła się także w poniedziałek 11 czerwca w parafii pw. św. Marii Magdaleny i św. Wojciecha w Lisewie Kościelnym, gdzie proboszczem jest bratanek ksiądza jubilata ks. Grzegorz Makowski. Prócz najbliższych uczestniczyli w niej także lisewscy parafianie oraz uczniowie Szkoły Katolickiej w Lisewie Kościelnym, którzy po Mszy św. zaprezentowali inscenizację o zawierzeniu Matce Bożej. Eucharystię wspólnie z księdzem jubilatem celebrowali jego przyjaciele: ks.Czesław i Leszek Kroll, ks. Maciej Kuczyński, ks. Roman Szulga i ks. Wojciech Szukalski.

Ks. prałat Tadeusz Makowski urodził się w 1933 roku w Kcyni. Po ukończeniu studiów w gnieźnieńskim seminarium przyjął w 1958 roku święcenia kapłańskie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Po krótkim wikariacie rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Z tytułem doktora rozpoczął pracę notariusza w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Po dwóch latach obok funkcji notariusza został wykładowcą teologii pastoralnej w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie pracował przez ponad 40 lat. W międzyczasie pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza rodzin i sekretarza komicji Episkopatu Polski IUSTITIA PAX. Ksiądz Tadeusz Makowski był profesorem bardzo wielu kapłanów. Od początku pobytu w Gnieźnie był związany z gnieźnieńską farą, gdzie każdego dnia sprawował Mszę św. przez ponad 40 lat.

Fot. W. Zawadzki, P. Bembenek

17 czerwca 2018