PPAG na Jasnej Górze

Kim jest Oblubienica Chrystusa? Jaka jest tajemnica Kościoła i Kim jest Maryja w życiu pielgrzymów? – na te pytania próbowało sobie odpowiedzieć prawie tysiąc pątników z archidiecezji gnieźnieńskiej. Pielgrzymi podążali z krzyżem na piersiach i modlitwą. W sobotę dotarli na Jasną Górę w grupach: „kolorowych”, „promienistych” i rowerowych.

„Podczas pieszej pielgrzymki uczymy się prawdy o Kościele, próbujemy odnaleźć sens życia, dlaczego wędrujemy, jaki jest cel tej drogi i myślę, że Jasna Góra jest na niej, jak latarnia morska, bo Maryja zawsze wskazuje na Jezusa” – powiedział abp Wojciech Polak witając kolejne grupy pielgrzymów na jasnogórskim szczycie.

Prymas Polski przypomniał słowa Ojca Świętego, które wypowiedział podczas Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, że: „Kościół jest dla wszystkich i o tym trzeba pamiętać i tego się od niego uczyć. To tak, jak pielgrzymi, którzy zmierzają na Jasną Górę z różnych zakątków Polski, żeby poznać Kościół i poczuć się tu jak we wspólnocie” – tłumaczył.

Podziękował też pątnikom za trud pielgrzymowania i świadectwo wiary. „To wszystko jest jak bukiet wdzięczności za rekolekcje w drodze i nie w kwiatach, które przynoszą, ale w żywych sercach, którymi są oni” – mówił.

Dziękowali też pielgrzymi nie kryjąc wzruszenia, a niekiedy i łez.

„Dziękuję Bogu, że tutaj jestem i zachęcam wszystkich młodych, żeby doświadczyli tego pięknego czasu jakim jest pielgrzymka. Nie byłam w stanie powstrzymać łez, położyłam się krzyżem przed figurą Matki Bożej, aby Jej się zawierzyć. Wiara jest dla mnie bardzo ważna” – przyznała Jolanta Gębka, która już siódmy raz przybyła na Jasną Górę.

Michalina i Wojciech to „pielgrzymkowi” nowożeńcy, dziś przybyli z kompanią, by podziękować Matce Bożej. „Pragnęliśmy zawierzyć nasze małżeństwo Pani Jasnogórskiej, żeby się na Niej oprzeć. Poznaliśmy się podczas pieszej pielgrzymki, czyli można powiedzieć, że wychodziliśmy miłość. Dziś za nią dziękujemy. Wiemy, że z Maryją uda nam się stworzyć szczęśliwą rodzinę” – podkreślili.

Danusia przybyła z Łucją, półtoraroczną córką.

„Były takie odcinki, że kilka kilometrów musiałam córeczkę nieść na rękach, ale dałyśmy radę. Bóg i rodzina dodawały sił” – powiedziała pątniczka.

Z grupą „kolorową” gnieźnieńskiej pieszej pielgrzymki przyszła Swietłana, Ukrainka, która znalazła schronienie w Polsce.

„Pielgrzymuję, by prosić Maryję o miłość w sercach ludzi i aby w mojej Ojczyźnie zapanował pokój” – mówiła.

„Kim jest Ta? to hasło naszej pielgrzymki i pytanie, które towarzyszyło nam w drodze. Kim jest Ta, która jest Oblubienicą Chrystusa „Ecclesiae”, chcieliśmy dotknąć tajemnicy Kościoła, poznać naszą wspólnotę i jeszcze bardziej ją pokochać i świadomie też ją budować” – tłumaczył ks. Wojciech Orzechowski, kierownik Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę.

Gnieźnieńscy pielgrzymi na błoniach złożyli cząstki krzyża. To tradycja, bo kiedy pielgrzymowanie na Jasną Górę w czasie komunizmu napotykało na liczne restrykcje, grupy szły „promieniście” z fragmentem krzyża. Dziś pątnicy „promieniści” składają go z grupami „kolorowymi”. Ks. Wojciech Orzechowski wyjaśnia, że krzyż jest dla nich wyrazem miłości Boga do człowieka i źródłem sił, a także symbolem jedności i wspólnoty, którą tworzą i zawsze prowadzi do Maryi.

Do pielgrzymów pieszych na Jasnej Górze dołączyli rowerowi, którzy przyjechali z różnych miejsc archidiecezji gnieźnieńskiej: Gniezna, Rogowa, Strzelna, Wilczyna, Zabartowa, Inowrocławia.

„Trasa w tym roku była piękna, ale wymagająca, bo był silny wiatr i ulewa, ale Matka Boża powitała nas słońcem. Pielgrzymka na rowerze ma inny charakter niż piesza i choć nie było możliwości, żebyśmy cały czas rozmawiali i śpiewali, to był czas na kontemplacje i czasami na«popchnięcie» kogoś, by dojechał do celu” – powiedział ks. Jan Maćkowiak z parafii św. Jadwigi w Inowrocławiu. Łącznie na Jasną Górę pielgrzymowało z archidiecezji gnieźnieńskiej blisko 170 osób. Podobnie jak pielgrzymi piesi pokonali ponad 300 km.

Rodziny z dziećmi, młodzież, cykliści, kapłani i uchodźcy z Ukrainy tworzą gnieźnieńską pieszą pielgrzymkę. Dziś wieczorem wezmą udział w Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu – zapraszamy na transmisję do TV Trwam i na Facebooka PPAG. Jutro natomiast będą uczestniczyć w Eucharystii pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polak w jasnogórskiej Bazylice o godz. 11.00 – transmisja na Facebooku PPAG.

KAI
Fot. PPAG, BP Jasna Góra
5 sierpnia 2023