
65-lecie kapłaństwa ks. prof. Antoniego Siemianowskiego
Filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek ks. prof. Antoni Siemianowski dziękował 25 maja za 65-lecie posługi kapłańskiej.
Dziękczynna Msza św. celebrowana była w kaplicy Archidiecezjalnego Domu Księży Seniorów w Gnieźnie, gdzie ksiądz profesor obecnie mieszka. Wraz z jubilatem Eucharystię celebrowali kapłani seniorzy, dyrektor ADKS ks. Karol Świderski oraz rektor gnieźnieńskiego seminarium duchownego ks. kan. Przemysław Kwiatkowski, który wygłosił homilię.
„Przez Twoje doświadczenie, szukanie i mądrość jesteś mistrzem. Nikt z nas na to miano nie zasługuje, ale jeśli ktoś – to właśnie Ty. Jesteś mistrzem pozostając uczniem. To dla nas wymowny znak i zachęta, byśmy na drodze naszego powołania, jak Ty, szukali Boga i byli gotowi na to, co On nam da” – mówił ks. Kwiatkowski zwracając się do ks. prof. Siemianowskiego.
Nawiązał też do obietnicy z dzisiejszych czytań, że Bóg wynagradza siedmiokrotnie, a nawet stukrotnie, pomnażając jednak nie nasz stan posiadania, ale naszą troskę, naszą pracę, a nade wszystko naszą miłość.
„Gdzie są te wszystkie domy, te wszystkie pola, ci ludzie, o których mówi dziś Ewangelia. Gdzie to wszystko jest? Księdzu profesorowi metraż nawet się zmniejszył. Bo to nie jest tak, że Bóg daje po to, byś wiele miał. Bóg daje sto razy więcej «domów, ludzi i pól» to znaczy daje sto razy więcej do zrobienia, do posprzątania, do uprawiania, a przede wszystkim do pokochania” – mówił rektor PWSD.
Dziękując za wspólną modlitwę i pamięć ks. prof. Siemianowski przyznał, że przez całe życie szukał, uczył się, zgłębiał „więcej nie wiedział, niż wiedział”, same studia bowiem to zbyt mało, by prowadzić innych. Podkreślił również, że wszystkie minione lata, wiek, którego dożył, ludzi, których spotkał, traktuje jako wielki, niezasłużony dar.
Ks. prof. dr hab. Antoni Siemianowski urodził się w 1930 roku w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 roku z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Po krótkiej pracy duszpasterskiej m.in. jako kapelan sióstr służebniczek w Pleszewie, w roku 1959 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w roku 1966 na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL na podstawie pracy „Metafizyczna konieczność istnienia Boga według Henryka z Gandawy”.
Ks. Antoni Siemianowski jest emerytowanym profesorem filozofii teoretycznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz zasłużonym i z wdzięcznością pamiętanym wykładowcą antropologii i etyki filozoficznej w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Publikował m.in. w czasopismach: „W drodze”, „Znak”, „Akant”, „Colloquia Theologica Adalbertina”. Jest autorem ponad 170 artykułów, recenzji, publikacji i książek z zakresu filozofii m.in.: „Człowiek i Prawda” (Poznań 1986), „Śmierć i perspektywa nadziei” (Gniezno 1992), „Człowiek a świat wartości” (Gniezno 1993), „Szkice z etyki wartości” (Gniezno 1995), „Antropologia filozoficzna” (Gniezno 1996), „Sumienie” (Bydgoszcz 1997), „Zrozumieć miłość. Fenomenologia i metafizyka miłości” (Bydgoszcz 1998), „Czym jest filozofia?” (Toruń 2006).