7. Chodzieskie Forum Małżeństw

Po raz siódmy w Chodzieży zorganizowano Forum Małżeństw z okazji obchodzonego w dniach 7-14 lutego Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa. Inicjatywa odbywa się pod patronatem lokalnych władz i obu chodzieskich parafii, a w jej przygotowanie włącza się coraz więcej wspólnot, przedsiębiorców i lokalnych aktywistów.

Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa to kampania społeczna obecna w 22 krajach. W Polsce zainicjowana została w 2015 roku przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Celem projektu jest wzmacnianie relacji małżeńskich oraz motywowanie specjalistów, osób publicznych, mediów oraz ogółu społeczeństwa do jej promowania. To także dobra okazja, by pozytywnie mówić o więzi małżeńskiej oraz zadawać fundamentalne, a niekiedy i trudne pytania o to, czym jest małżeństwo, jaki jest jego cel, o powołanie żony i męża, a także kryzysy, mity i prawdy na temat udanego związku małżeńskiego.

Od początku w ramach Tygodnia Małżeństwa w Chodzieży odbywa się Chodzieskie Forum Małżeństw, które w tym roku miało już siódmą odsłonę. Jak zawsze w programie znalazło się szereg zarówno kulturalnych, jak i plenerowych propozycji od morsowania począwszy, poprzez wieczory filmowo-literackie, wspólne spacery, na randce kończąc. Obchody rozpoczęły się i zakończyły wspólną modlitwą. W niedzielę 6 lutego Msza św. celebrowana była w kościele pw. Nawiedzenia NMP pod przewodnictwem ks. Jana Korygacza, który przyznał, że Tydzień Małżeństwa jest doskonałą okazją do refleksji nt. powołania,  aby na jego mocy – powołania żony, męża, córki, syna, rodzica, realizować powierzone zadania, tj. odpowiedzialności za trwałość naszych małżeństw, rodzin, za miłość i szacunek. Kapłan zachęcał też, aby każdego dnia stawać w gotowości realizowania słów: „Oto ja, poślij mnie”. Tydzień później, 13 lutego, małżonkowie spotkali się na Eucharystii u św. Floriana, modląc się w intencji „tych, których kochamy i tych, którzy nas kochają”. Ks. Krystian Molecki, moderator kręgu Domowego Kościoła przy parafii pw. św.  Floriana, który przewodniczył Mszy św., przywołał w homilii słowa przysięgi małżeńskiej pytając, czy o własnych siłach jesteśmy wstanie je zrealizować i dochować wierności danej przysiędze. Przyznał również, że ludzie mogą posiadać wszystko, a jednocześnie nie mieć nic i odczuwać pustkę. Dzieje się tak, gdy budują swój dom na piasku. „Zapraszając Boga do swojego małżeństwa łatwiej nam budować na skale i dochować wierności wyboru. Pamiętajmy, że w małżeństwie wybieramy codziennie” – mówił. Małżonkowie odnowili również małżeńską przysięgę, a po Mszy św. chętne pary otrzymały indywidualne błogosławieństwo.

Szczegółowa relacja z obchodów na FB Chodzieskiego Forum Małżeństw

Fot. Chodzieskie Forum Małżeństw