75. rocznica Powstania Warszawskiego

W przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono pamięć uczestników i modlono się za poległych w czasie sierpniowego zrywu. Mszy św. na Placu Krasińskich w Warszawie przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzdek.

Eucharystię koncelebrowali: Prymas Polski abp Wojciech Polak, ordynariusz archidiecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński, bp Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, bp Wiesław Lechowicz, przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą, a także kapelani wojska, harcerzy i skautów oraz duchowni obydwu warszawskich diecezji.

W homilii bp Józef Guzdek przypomniał, że walczących 75 lat temu powstańców wspierało 150 księży, z których 40 poległo lub zostało zamordowanych. Jak podkreślił, kapelani Powstania Warszawskiego odprawiali Msze św., posługiwali w polowych szpitalach, pobłogosławili 256 par małżeńskich, spowiadali, a w obliczu śmierci udzielali zbiorowego rozgrzeszenia. „Odprowadzili na wieczną wartę tysiące poległych i zmarłych na skutek odniesionych ran. Kapelani powstania musieli odpowiadać na wiele trudnych pytań. Ale nade wszystko – krzepili powstańczego ducha!” – zaznaczył.

czytaj także:

kapelani Powstania Warszawskiego
powstańcze zapiski kard. Stefana Wyszyńskiego
byli z Gniezna, walczyli w Warszawie

Ordynariusz Wojskowy przywołał postaci kapelanów z grona 108 męczenników II wojny światowej, beatyfikowanych przez Jana Pawła II 13 czerwca 1999 roku – o. Michała Czartoryskiego i Józefa Stanka, którzy do końca nie opuścili powstańców i wraz z nimi zostali zamordowani przez Niemców. Naśladując Jezusa Dobrego Pasterza pozostali oni do końca wierni żołnierzom – mówił.

„Dziś, kiedy składamy hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego, kiedy podziwiamy poświęcenie księży kapelanów, warto postawić pytanie tym wszystkim, którzy w naszej Ojczyźnie kwestionują sens posługi duszpasterskiej w Wojsku Polskim i w innych formacjach mundurowych. Niech poznanie wkładu polskiego duchowieństwa w przetrwanie ciemnej nocy okupacji oraz w odzyskanie wolności przyczyni się do umocnienia głosów rozsądku. Mam nadzieję, że postać kapelana zawsze będzie widoczna pośród innych bohaterów Powstania Warszawskiego, upamiętnionych na tym pomniku. Ufam, że ludzie dobrej woli nigdy nie będą kwestionować prawa do posługi duchowej i religijnej polskim żołnierzom pełniącym służbę w kraju i na misjach zagranicznych” – mówił bp Guzdek.

W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych z Prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele. Obecni byli mieszkańcy Warszawy i harcerze uczestniczący w zlocie z okazji rocznicowych obchodów, a także przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych. Po zakończeniu Mszy św. rozpoczął się apel pamięci, a po nim ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem.

za KAI
Fot. K.Stępkowski www.ordynariat.wp.mil.pl

1 sierpnia 2019