Barcin: pielgrzymka „Szlakiem Kolbiańskim”

W dniach 27-29 sierpnia pielgrzymi z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Barcinie pielgrzymowali „Szlakiem Kolbiańskim”, odwiedzając miejsca związane z patronem parafii m.in. Zduńską Wolę, gdzie się urodził i KL Auschwitz, gdzie poniósł śmierć męczeńską.

W Zduńskiej Woli pielgrzymi z Barcina odwiedzili rodzinny dom świętego, a później bazylikę pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie 8 stycznia 1894 roku został ochrzczony. Kolejnym przystankiem były Pabianice, gdzie rodzina Maksymiliana przeprowadziła się w późniejszym czasie, a on sam, wtedy jeszcze jako Rajmund, przyjął I Komunię świętą. Pabianice zajmują w życiorysie męczennika ważne miejsce, tam bowiem miał objawienie Matki Bożej w dwóch koronach – czerwonej i białej. Tam również, w kościele pw. św. Mateusza Apostoła i św. Wawrzyńca towarzyszący pątnikom ks. kan. Stanisław Talaczyński, odprawił Mszę św. Dalej grupa ruszyła do Niepokalanowa, gdzie oprócz modlitwy poznała bogatą historię sanktuarium i odwiedziła grób Franciszka Gajowniczka, za którego św. Maksymilian poszedł do komory głodowej, i który pochowany jest na miejscowym cmentarzu. Przedostatnim przystankiem na pielgrzymkowym szlaku były Harmęże – Centrum św. Maksymiliana, gdzie w podziemiach kościoła mieści się ekspozycja „Klisze Pamięci”, której autorem jest Marian Kołodziej, były więzień KL Auschwitz. Na koniec pątnicy z Barcina udali się do miejsca śmierci św. Maksymiliana czyli obózu KL Auschwitz, gdzie w krótkiej modlitwie przy celi, w której przebywał polecili Bogu wszystkich zamordowanych w obozie. Na „Kolbiańskim Szlaku” znalazły się także miejsca związane ze św. Faustyną Kowalską – Świnice Warckie, gdzie została ochrzczona i Głogowiec, gdzie znajduje się dom jej narodzin. W drodze powrotnej do Barcina pielgrzymi zatrzymali się u Matki Bożej na Jasnej Górze.

Fot. parafia Barcin

3 września 2024